Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğru Yatırım için YEM Konut Alım Rehberi

Konut almak isteyen kişilere, satın almayı düşündükleri konutu değerlendirmelerinde kolaylık sağlayacak “Konut Alım Rehberi”, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından Finansbank’ın sponsorluğunda yayımlandı.

yapi.com.tr
Doğru Yatırım için YEM Konut Alım Rehberi

STRONG>Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından ilk kez 2005 yılında hazırlanan, konut sektöründeki gelişmeler sonrasında 2009 yılında güncellenen “Konut Alım Rehberi", Finansbank’ın desteği ile yayımlandı. Rehber, konut almak isteyen kişilerin, satın almayı düşündükleri konutu teknik, ekonomik ve hukuki açıdan değerlendirmesine katkıda bulunmayı hedefleyen, soru listeleri ve uyarılardan oluşuyor.

Konut Alım Rehberi’nde yer alan sorular ülkemiz koşulları gözetilerek ağırlıklı olarak betonarme taşıyıcı sistemi olan apartman türü konut yapılarını kapsayacak şekilde hazırlandı. Rehber, konut kalitesi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi görünür kılarak tüketicilerin korunması konusunda daha bilinçli tercihler yapmasını sağlamayı amaçlıyor.

Yatırım kararı verirken, edinilecek konutu daha iyi tanımaya yönelik hukuki, ekonomik, mimari bağlamında bina çevresi, taşıyıcı sistem ve deprem dayanımı özelinde; mutfak-banyo, duvarlar, tavanlar ve döşemeler, kapılar ve pencereler, çatılar ve bodrum katları, elektrik, telefon ve aydınlatma sistemi, ısıtma-soğutma-havalandırma, sıhhi tesisat, yangın güvenliğine yönelik 200’e yakın soruyu içeriyor.

Konut yatırımları ülkemizin toplam yatırımları içinde %15-30 arasında önemli bir paya  sahip. Konut sektörüne yatırılan her bir doların diğer sektörlere iki dolarlık çarpan etkisi bulunuyor. Türkiye genelinde hane halklarının en önemli tüketim aracının da, yaklaşık olarak % 30’luk harcama payıyla konut olduğu görülüyor. Bu anlamda konut satın alacakların, hayatlarının en önemli kararlarından biri konusunda danışacakları bir rehber olması önem kazanıyor.

YEM tarafından hazırlanan Konut Alım Rehberi'nde, konut edinmek isteyen müşterilerin konut alırken yapmaları gereken değerlendirmenin bulunduğu bir soru listesi, Finansbank konut kredisi kullandırım süreci, Finansbank MortgageKolay ürünlerinin ayrıntılı anlatımları ve avantajları yer alıyor. Konut kredileri ve avantajları, tüketicinin kolay anlayacağı bir dille anlatılıyor.

Konut Alım Rehberi’nin hazırlanma aşamasında çok titiz ve özenli bir süreç takip edildi. Yazım aşamasında ise İTÜ’nün değerli uzman akademik kadrosunun desteği alındı.

Konut Alım Rehberi’ne http://www.www.yapi.com.tr/Arastirmalar/ adresinden ulaşılabilir.


 
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogru-yatirim-icin-yem-konut-alim-rehberi_75053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!