Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğtaş Yüzde 35 Büyüyüp 2008'de Halka Açılacak

Bünyesinde ikisi yurtdışında olmak üzere 11 şirket bulunan Doğtaş, 1200 kişiye istihdam sağlıyor. Şirketin Başkanı Davut Doğan, "Avrupa'da yatırım yaparak mağazalaşmak ve sektör lideri olarak bir dünya markası olmak için çalışıyoruz" dedi.

Radikal Gazetesi
Doğtaş Yüzde 35 Büyüyüp 2008'de Halka Açılacak

ünyesinde ikisi yurtdışında olmak üzere 11 şirket bulunan Doğtaş, 1200 kişiye istihdam sağlıyor. Şirketin Başkanı Davut Doğan, "Avrupa'da yatırım yaparak mağazalaşmak ve sektör lideri olarak bir dünya markası olmak için çalışıyoruz" dedi.

Son günlerde İbrahim Tatlıses'le alacak davası nedeniyle kamuoyunun gündemine gelen Doğtaş Mobilya, 35'inci yılında yüzde 35 büyüyüp yabancı bir ortakla yurtdışında gelişmek istiyor

Çanakkale'nin Biga ilçesinde küçük bir dükkânda kurulan Doğtaş Mobilya, halka açılmanın hesaplarını yapıyor. 1972 yılında Çanakkale'nin Biga ilçesinde Hacı Ali Doğan tarafından kurulan 'Doğan Mobilya'nın, 35 yıl içinde Doğtaş'a dönüştüğünü belirten yönetim kurulu başkanı Davut Doğan, babası tarafından kurulan işletmeye kendisinin de memurluğu bırakarak katıldığını belirtti. Doğan, geçen sürede bünyesinde dokuz yurtiçi, iki yurtdışı olmak üzere 11 şirketi barındıran, ülke genelinde 400 satış noktasına ulaşan, 1200 çalışanıyla 46 ülkeye ihracat yapan şirket yarattıklarını söyledi.

Doğtaş'ın kuruluşunun 35'inci yıldönümü nedeniyle İstanbul'da gazetecilerle bir araya gelen yönetim kurulu başkanı Doğan, geçen süre içinde, mobilyanın yanı sıra, perakende, sağlık, pazarlama, taşımacılık, inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirket ortaya çıkardıklarını aktardı.

46 ülkeye ihracat yapıyor
Mobilya sektörüne birçok 'ilk' kazandırdıklarını ifade eden Davut Doğan, bunlar arasında, doğal afetlere karşı uyguladıkları 'sigortalı mobilya', tüketicilere satış sonrası da hizmet sağlayan 'Ailem Club projesi' gibi uygulamalar bulunduğunu anlattı. Özellikle grubun lokomotifi olan Doğtaş Mobilya'da hedeflerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Doğan, bugün 46 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek gerçekleştirdikleri ihracatla ilgili şu bilgileri aktardı:

"İhracat yaptığımız ülkelerin arasında, Balkanlar'da; Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Kosova, Avrupa'da; Hollanda, İngiltere, Belçika, Macaristan, Danimarka, Finlandiya ile ayrıca Amerika, Hindistan, Fas, Ürdün ve Türkmenistan sayılabilir. Ayrıca, Bulgaristan'da Doğtaş Bulgaria ve Almanya'da MD Möbel şirketi olmak üzere, iki yurtdışı şirketimiz bulunuyor."

Grup bünyesindeki şirketleri tek çatı altında toplayarak holdingleşeceklerini söyleyen Doğan, 2008 yılında ise halka açılmak üzere çalışmalar yaptıklarını belirterek şöyle devam etti: "Halka arz öncesi, yabancı bir stratejik ortak bularak Avrupa pazarlarında gelişmek istiyoruz. Bu konuda bir danışmanlık şirketiyle çalışmalarımız sürüyor. Orta ve uzun vadede Avrupa'daki etkinliğimizi artırarak dünya pazarlarında çok daha fazla söz sahibi olmak istiyoruz. Bunun için tasarımda ilerleme gerekliliğininin farkındayız. Şu anda 45 kişinin görev aldığı Ar-Ge departmanımıza her geçen gün daha çok yatırım yapıyoruz. Orta vadeli hedeflerimiz arasında mutfak mobilyası üretimine geçmek de var. Ayrıca, Bir Alman firmasıyla distribübütörlük konusunda temaslarımız sürüyor. Avrupa'da yatırım yaparak mağazalaşmak ve sektör lideri olarak bir dünya markası olmak için çalışıyoruz."

'IKEA'dan etkilenmedik'
Dünya mobilya devi IKEA'nın Türkiye pazarına gelmesinin Doğtaş'ı ne yönde etkilediğine yönelik bir soru üzerine Doğtaş Başkanı Davut Doğan şunları aktardı: "Bizim satışlarımızı olumsuz etkilemedi. Hatta satışlarımız arttı diyebilirim. Belki de halk bizim farkımıza vardı. Onlar buraya geliyorsa bizim de İsveç'e giderek mağaza açmamız lazım. Avrupa'da mağazalar açma konusunda girişimlerimiz sürüyor. İhracat konusunda ise ilk sırada Almanya var. Bu ülkedeki mobilya şirketlerinin sıkıntıya girmesi Almanya'ya olan ihracatımızı olumlu etkiledi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogtas-yuzde-35-buyuyup-2008de-halka-acilacak_54963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!