Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğu’da Büyük Bir Depremde 140 Bin Yapı Zarar Görebilir

Bayındırlık Bakanı Ömer Faruk Özak, hem kredi, hem de tecrübelerinden faydalanmak için bürokratları ile birlikte Japonya’ya gidiyor.

Vatan Gazetesi/Ayla ÖZCANfet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, olası bir depremde yapı güçlendirilmesi için Japonların hem tecrübelerinin, hem de onlardan alınacak kredinin çok önemli olduğunu belirtti. Taymaz, yaptıkları çarpıcı araştırmalara da değinerek şöyle dedi: “Daha önce köprüler ve viyadük için yardım almıştık. Biz yaklaşık 5 yıl boyunca Doğu Anadolu Fay Hattı’nda bulunan 2 bin 255 köy, 865 mezrada 240 bin yapı üzerinde çalışma yaptık. 150’den fazla teknik ekibimiz buralarda uzun süre çalıştı. Burada insanlarımız dereden aldıkları su ve çamurlarla ev yapmışlar. Yerel malzemeler kullanılmış. Olası 6 şiddetindeki bir depremde bu bölgede bulunan yapıların yüzde 58’nin (yaklaşık 144 bin) hasar görebileceğini tespit ettik. Projenin en önemli ayağı finans. Bunu sağlayamadığımız sürece projenin ayağı topal kalıyor. Yapılacak çalışma kapsamında sadece Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün değil, afet yönetiminin tüm birimleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) gibi kuruluşlar koordineli olarak çalışacak.”

’Ciddi paralara ihtiyaç var’
Mühedislerin hiçbir zaman deprem yönetmeliğini gözönünde tutmadığını söyleyen Mustafa Taymaz, “Yapılarımızda çok büyük mühedislik hataları var. Deprem yönetmeliğini gözönünde bulundurmadan yapmışlar. Kaderciliği tercih etmişler. Bina düzey olarak tutuyorsa tamamdır mantığından gitmişler. Yapı denetim hataları var. Belediyelerden gelen tekniği bilmeyen kişiler, binaya bakıp yapı denetim ruhsatı vermişler. Bu konuda toplum bilincini oluşturamadık. Bir an önce güçlendirilmesi gereken yapılarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Para miktarını teleffuz edemem ama ciddi paralara ihtiyaç var” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/doguda-buyuk-bir-depremde-140-bin-yapi-zarar-gorebilir_51762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!