Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğuş Grubu'na Yunanistan'dan İyi Haber

Atina'nın 'Riviera'sı sayılan Vuliagmeni sahil kentinde bulunan ve 2 yıl önce Doğuş Grubu'nun da aralarında olduğu konsorsiyumun özelleştirme ihalesini kazandığı ünlü Asteras Oteli'nde anlaşma sağlandı.

yapı.com.tr
Doğuş Grubu'na Yunanistan'dan İyi Haber

Doğuş Grubu’nun yüzde 30’luk hisse ile en büyük  ortağı olduğu “Jermyn Street Real Estate Found IV LP” 2014 Şubat’ında 400 milyon Euro ile “Asteras Vuliagmeni” ihalesini kazanmış ancak Yunan Danıştay’ının “geliştirme ve imar planlarının Yunan Anayasası’na aykırı olduğu” şeklindeki kararı üzerine satış gerçekleşememişti.

Hürriyet'in haberine göre, Yunan Hükümeti, ekonomik kriz nedeniyle daha iyi bir fiyat bulamayacağından, ihaleyi feshedip konsorsiyuma 275 milyon Euro’luk peşinatı iade etmek yerine, imar planlarında Danıştay’ı tatmin edebilecek şekilde değişikliklere gidilmesini tercih etti. Yaklaşık 1 yıl süren müzekelerden sonra, imar planlarında,önceden 22 olarak gösterilen inşa edilecek lüks müstakil villa sayısının 13’e indirilmesi, ayrıca 304 bin 429 metrekarelik Asteras Vuliagmeni arazisi içinde yeralan Kavuri sahilinde yerleşime yönelik herhangi bir inşa çalışması yapılmamasında anlaşmaya varıldı.

Anlaşma “Asteras Vuliagmeni”deki 3 ayrı otel olan “Arion”(123 oda, 58 bungalows) “Westin” (162 oda) ve “Afrodit”in (148 oda)  binalar yıkılmadan restore edilmelerini öngörüyor. Ayrıca 2 özel plaj ile marina da, oteller gibi 49 yıllığına konsorsiyumun kullanımına bırakılıyor. “Asteras Vuliagmeni”deki inşa ve restorasyon çalışmaları en erken 2017 baharında tamamlanacak. 400 milyon Euro’luk satıştan 320 milyon Euro’yu NBG, 80 milyon Euro ya da TAİPED alacak. Doğuş Grubu Yunan ortakları ile birlikte Atina’da Flisvos, Pire’de Zea, Korfu adasında Guvia ve Lefkada adasında Lefkas marinayı almıştı. “Asteras Vuliagmeni”yi alan konsorsiyumda, Doğuş Grubun’ndan başka Abu Dabi, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Lübnanlı yatırım şirketleri yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogus-grubuna-yunanistandan-iyi-haber-_141140.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!