Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğuş İnşaat Sofya Metro İhalesini Kazandı

Türk Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş firması, Bulgaristan'ın başkenti Sofya belediyesinin açtığı metro inşaat ihalesini kazandı. Doğuş İnşaat, kentte 3.8 kilometrelik bir metro güzergahı ile 4 istasyonun inşaatını yapacak. İhalede, İspanyol, İtalyan ve Alman firmaları ile rekabet ederek, yapım bedeli olarak 329 milyon leva (169 milyon euro) teklif

CNN TürkTürk Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş firması, Bulgaristan'ın başkenti Sofya belediyesinin açtığı metro inşaat ihalesini kazandı. Doğuş İnşaat, kentte 3.8 kilometrelik bir metro güzergahı ile 4 istasyonun inşaatını yapacak. İhalede, İspanyol, İtalyan ve Alman firmaları ile rekabet ederek, yapım bedeli olarak 329 milyon leva (169 milyon euro) teklif getiren Doğuş İnşaat'ın ihalede rakip 8 şirketin arasında en uygun projeyi sunduğu ve ihaleyi kazandığı bildirildi.

Toplam 6.4 kilometrelik metro tunel yapımı ile 7 metro istasyonu inşaatını içeren ihalenin 2.6 kilometrelik diğer bölümünün "Metrotrace" adlı bir Bulgar konsorsiyum tarafından kazanıldığı kaydedildi.

Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov, "Metro sayesinde gelecekte başkentimizde ulaşım sorunu olmayacak" diye konuştu. Borisov, Sofya Belediyesi'ne bağlı Metropolitan firmasının yönettiği ihale sayesinde inşaat edilecek yeni metro güzergahların sayesinde vatandaşlara ulaşım konforu sağlanacağını belirtti.

Borisov, "Avrupa Birliği fonlarından Sofya metrosu için yaklaşık 200 milyon euro alacağız. Sofya Belediyesi ve Bulgaristan devleti buna 50 milyon euro'luk finansman katarak, 2013 yılına kadar, gittikçe kalabalıklaşan Sofya'da ulaşım sorunu kalmayacak, vatandaş da rahatlayacaktır" dedi.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Vesela Gospodinova da, Doğuş İnşaat'ın kazandığı metro yapım projesini 45 ayda tamamlayacağı bildirildi.

Bulgaristan'da 2003 yılından bu yana çalışan Doğuş İnşaat ve Ticaret, daha önce Karnobat ile Burgas kentleri arasında 45 kilometrelik bir otoban proje ihalesini kazanmış ve görevini başarıyla tamamlamıştı. İnşaat sektöründe 58 yıllık bir geçmişine sahip Doğuş İnşaat, Türkiye uluslararası piyasada üstlendiği üstyapı ve altyapı projeleriyle, bu güne kadar 8 milyar doları aşan 160 projeyi başarıyla tamamlamış bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogus-insaat-sofya-metro-ihalesini-kazandi_62751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!