Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dolgular Doğayı Etkiliyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Giresun Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi, Sarp-Samsun Karayolu'nun doğal dengeler dikkate alınm

Akşamb>Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Giresun Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi, Sarp-Samsun Karayolu'nun doğal dengeler dikkate alınmadan yapıldığını belirterek ''Karadeniz dolgu yöntemiyle yapılan bu yola mutlaka bir yerleri yıkarak cevap verecektir'' dedi.

Prof. Dr. Tüfekçi, yaptığı açıklamada, Sarp-Samsun Karayolu'nun tamamına yakın bölümünün deniz dolgusu şeklinde geçilmesinin önemli çevresel sorunlar yarattığını belirtti. Dolgu için gerekli malzemenin elde edilmesi ve bu malzemenin kullanımı sırasında doğanın büyük ölçüde tahrip edildiğini dile getiren Tüfekçi, şunları söyledi: ''Yol yapım çalışmaları neticesinde Karadeniz elden çıkarılmakta, şehirlerimiz denizden uzaklaştırılmaktadır. Bozulan falezler ve koyları geri kazanabilmek için en az 100 yılın geçmesi gerekir. Doğal dengeler dikkate alınmadan yapılan bu yola Karadeniz mutlaka bir yerleri yıkarak cevap verecektir.'' Karadeniz'deki eko sistemin deniz dolgusundan olumsuz etkilendiğini de ifade eden Tüfekçi, şöyle devam etti: ''Karadeniz çok hassas bir eko sisteme sahip. Türkiye'nin balık üretiminin yüzde 70'inin sağlandığı bu denizde yaklaşık 150 metrenin altında hayat yoktur. Söz konusu dolgu alanları eko sistemi bozarak, balıkların yaşama ortamını kısıtlıyor. Ülkenin balık ihtiyacını karşılamak açısından önümüzdeki yıllarda büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz.'' Tüfekçi, çalışma olan yerlerde projede küçük değişiklikler yaparak, tahrip edilmemiş bazı alanların kurtarılabileceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolgular-dogayi-etkiliyor_6561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!