Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dolmabahçe Saat Kulesi’nin Restorasyonu Tamamlandı

TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, İtalyan Ticaret Merkezi ve İtalyan Restorasyon Derneği 'Assorestauro Servizi' işbirliğiyle gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlanan Dolmabahçe Saat Kulesi, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İtalyan Ekonomik Gelişmeler Bakanı Claudio Scajola, İtalyan Büyükelçisi Carlo Marsili, İtalyan Ticaret Merkezi

yapi.com.tr
Dolmabahçe Saat Kulesi’nin Restorasyonu Tamamlandı

TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, İtalyan Ticaret Merkezi ve İtalyan Restorasyon Derneği 'Assorestauro Servizi' işbirliğiyle gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlanan Dolmabahçe Saat Kulesi , TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İtalyan Ekonomik Gelişmeler Bakanı Claudio Scajola, İtalyan Büyükelçisi  Carlo Marsili, İtalyan Ticaret Merkezi (ICE) Roma Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani ve İtalyan Ticaret Merkezi Türkiye Müdürü Roberto Luongo tarafından açıldı. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığının mühendis ve teknisyenlerinin de görev aldığı restorasyon projesinin çeşitli evreleri  İtalyan Geogra, Kerakoll, C.T.S., Tecnofutur Service, Studio Feiffer, Tecnorestauri, Ibix ve Lara Restauri firmaları tarafından gerçekleştirildi.

İtalyan Ekonomik Gelişmeden Sorumlu Bakan Claudio Scajola, İtalyan Büyükelçisi Carlo Marsili ve İtalyan Ticaret Merkezi (ICE) Roma Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani, İtalya ve Türkiye arasındaki teknolojik ve ekonomik işbirliğine verdikleri önemin altını çizerken, özellikle mimari restorasyon ve aydınlatma sektörlerindeki işbirliklerinin artarak devam edeceğini ifade ettiler.

İtalyan Ticaret Merkezi Müdürü Roberto Luongo, sarayın teknik elemanlarının restorasyon sırasında uygulamalara katılmalarının ve eğitim görmelerinin sağlandığını belirterek, 114 yıllık kulenin hava ve denizin etkisiyle yapısı bozulan taşlara yapılan uygulamalar bakımdan İtalyan restorasyon teknolojilerinin emsal projesi olduğunu da ifade etti. Luongo, "Türkiye ve İtalya, somut bir hedef için işbirliği yaptıklarını göstermek istediler. Milli Saraylar Daire Başkanlığıyla ortak çalışmalarımız sürecek. 2010 Avrupa Kültür Başkenti çerçevesinde saraylar ve camiler gibi başka kültürel varlıklarda da birlikte çalışma olanakları yaratacağız’ şeklinde konuştu.

İtalyan Ticaret Merkezi’nin dünya çapındaki restorasyon faaliyetlerinden biri olan projenin hedefi, restorasyon alanındaki İtalyan teknolojileriyle şehrin en önemli anıtları ve mimari varlıklarına uygulanan koruma amaçlı müdahalelerde profesyonel formasyonu gerçekleştirmek. Proje, Türkiye ile İtalya arasındaki mimari işbirliği açısından önemli bir temel oluşturuyor. Doğrudan yatırımlarla Türkiye'de faaliyet gösteren firma sayısı 600'ü geçen İtalya, Türkiye'yle ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyor ve Türkiye'nin AB üyeliğine de destek veriyor.  

Tarihi Dolmabahçe Saat Kulesi ışıl ışıl olacak

16 Ekim’deki açılışta Roma Üniversitesi’nden Prof Corrado Terzi’nin yürüttüğü ve İtalyan aydınlatma firmaları tarafından uygulanan ışık sistemi de devreye girecek. Napoli ve Pompei Arkeolojik Gözetim Mimari Aydınlatma ve Müze Donanımı Danışmanlığı ve Roma Kültürel Varlıklar Gözetim Mimari Aydınlatma Danışmanlığını yürütmekte olan ve aynı zamanda aydınlatma alanında AIDI İtalyan Kurumu Üyesi de olan Roma La Sapienza Üniversitesi Hafif Tasarım alanında Uluslararası Master Müdürü Prof. Terzi, Roma Üniversitesi’nde bir yandan  da öğretim üyesi olarak da görev yapıyor.

Osmanlı’da batılılaşmanın somut örneklerinden

Dolmabahçe Saat Kulesi, 19. Yüzyılda Sultan I.Abdülmecit tarafından yaptırılan ve o dönemin kurumsal reform  ve batılılaşma sürecinin en somut örneği olan Dolmabahçe Sarayı’nın eklentisi olarak sarayın girişinde deniz kenarında yer alıyor. Osmanlı neo-barok ve ampir tarzında inşa edilen Dolmabahçe Saat Kulesi, saraydan yaklaşık 50 yıl sonra, 1890-1895 yılları arasında, kara ve deniz cephelerinde tuğraları da bulunan Sultan II. Abdülhamit tarafından Ermeni mimar Sarkis Balyan’a yaptırılmıştı. Kulenin, Fransız Jean-Paul Garnier markalı dört yana bakan ve bazı ilave cihazlarla hava koşullarını ölçebilir özelliğe de sahip olan saati 1979 yılında elektronik sisteme çevrildi ve hala çalışır durumda.

İtalyanlar mimari restorasyonda işbirliği kapsamında 2006’dan bu yana etkinlikler düzenliyor

İtalyan Ticaret Merkezi, yaklaşık 25 yıldır İtalya ile Türkiye arasında her sektörde  işbirliğinin geliştirilmesi amaçlı etkinlikler düzenliyor. Istanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle şehirde birçok tarihi eserin restorasyonunun gündeme gelmesiyle, 'kültür miraslarında İtalyan deneyimini paylaşmak' üzere başlanan çalışmaların ilki 2006’da düzenlenen seminerdi. Seminerde, İtalya’daki mimari restorasyon ve kentsel dönüşüm konusunda uzman danışmanlar, üniversitelerden profesörler  ve özel firma yetkilileri, İtalya’da ve dünyada uyguladıkları teknolojik yenilikleri, kullanılan malzemeleri ve deneyimlerini, İstanbul ve Türkiye’deki kültür miraslarının korunma ve restorasyonunda uygulanması amacı ile, Türkiye’de bu sektörde faaliyet gösteren firmalara, mimarlara, kamu yetkililerine ve üniversite camiasina aktarmışlardı.

İtalya’da uygulanan kentsel dönüşüm projelerinden, binalarda sismik teşhis sonucu yapılan tanımlardan, mimari restorasyon uygulamalarından ve kentsel dönüşüm için önemli olan yeraltı otopark inşaatlarından örneklerin de sunulduğu seminerde ayrıca İtalya ve dünyada uygulanan teknolojik yenilikler, kullanılan malzemeler ve deneyimler, Türkiye’nin her yanından gelen kamu yetkililerine, bu sektörde faaliyet gösteren firmalara, mimarlara ve üniversite camiasina aktarılmış; ayrıca sektörle ilgili Türk ve İtalyan firmaları arasında 350 ikili görüşme gerçekleşmişti. Seminerin ardından 2007 ilkbaharında da Ferrara’da yapılan Uluslararası Restorasyon fuarına geniş çapta bir Türk delegasyonu katılarak, diğer İtalyan eserlerini inceleme fırsatı buldular.

TBMM ve İtalyan Ticaret Merkezi işbirliği

Sektör ve kurum temsilcilerine yönelik olarak İtalya’da gerçekleştirilen formasyon kursları ile devam eden gelişmeler ve işbirlikleri bu şekilde yürürken, İtalyan Ticaret Merkezi ile TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarihi Dolmabahçe Saat Kulesi’nin restorasyonu konusunda görüşmelere başladılar ve 2008 yazında TBMM ile İtalyan Ticaret Merkezi ve İtalya’da varlıkların restorasyonu ve konservasyonu sektörü çerçevesinde malzeme, teçhizat ve teknoloji üreticileri ile hizmet sağlayıcılarını çatısı altında toplayan  bir dernek olan Assorestauro Servisi arasında Dolmabahçe Sarayı bahçesindeki saat kulesinin restorasyon ve konservasyonuna ilişkin protokol İtalyan Büyükelçisi  Carlo Marsili, İtalyan Ticaret Merkezi (ICE) Roma Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani ve TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca tarafından 23 Haziran 2008’de imzalandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolmabahce-saat-kulesinin-restorasyonu-tamamlandi_73272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!