Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dolmabahçe’de İnceleme Başlatıldı

Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve Dolmabahçe Sarayı ile ilgili bir süredir basında çıkan haberler üzerine inceleme başlatıldı. TBMM Genel

Zamanb>Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve Dolmabahçe Sarayı ile ilgili bir süredir basında çıkan haberler üzerine inceleme başlatıldı.

TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Ali Osman Koca başkanlığında mülkiye müfettişlerinden oluşan bir heyet, geçtiğimiz hafta ortasında iddiaları yerinde incelemek için Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Müfettişlerin vereceği rapora göre ‘inceleme’nin soruşturmaya dönüşüp dönüşmeyeceği belli olacak.

Geçtiğimiz hafta bazı gazetelerde, Dolmabahçe Sarayı’nda ‘ihmalkârlık yüzünden’ çeşitli eserlerin zarar gördüğü iddia edilmişti. Birkaç yıl önce gazeteci Uğur Dündar’ın ‘Arena’ programında gün ışığına çıkardığı ‘Dolmabahçe Sarayı gerçeği’nden sonra bir süre adından pek söz edilmeyen saray, bu haberlerle yeniden gündeme geldi. Söz konusu haberlerde, Saray’da bazı tabloların kaybolduğu, gümüş işlemeli kimi eserlerin paslandığı ve daha önemlisi, envanteri tutulmayan eserler bulunduğu dile getirilmişti.

Saray yönetimi bu iddiaları yalansa da iddiaları dile getirenler görüşlerinde ısrarlı. Bu isimler, tarihi 100 ile 200 yıl arasında değişen Hereke cinsi halıların –envanter numarasını da vererek (11/1669,111670–71–72, 12/1204 ve 52/2619) – merdiven altına terk edildiğini ve böylece sarayın damından akan sular yüzünden çürüdüğünü söylüyor. Milli Saraylar Daire Başkanlığı’ndan bir yetkili de bu iddiaların bir kısmını doğruluyor ve çürüyen halıların önümüzdeki günlerde Hereke’ye götürülerek restore edileceğini ifade ediyor. İddialara göre, Dolmabahçe Sarayı’nda çürüyen sadece halılar değil, Sultan II. Abdülhamid armalı pek çok gümüş takı ve şamdan ile birlikte pek çok metal eşya da çürümüş.

Bir müze ile ilgili belki de en son dile getirilebilecek bir iddia ise sarayın envanterinin bulunmadığı yönünde. Saraydaki eserlerin envanterinin olmadığı iddiaları, dört yıl önce Uğur Dündar’ın ‘Arena’ programında da dile getirilmiş ve eserlerin kaydı için çalışma başlatılmıştı. Ancak bu iddialar, bugün yine sarayı ‘iyi bilen’ isimler tarafından yineleniyor. ‘İnceleme Komisyonu’nun araştırmasının bu iddiaları da kapsadığı ifade ediliyor.

Arınç, Saray’da basın toplantısı düzenleyecek

Dokuz ay önce göreve gelir gelmez Dolmabahçe Sarayı’nda birkaç günlük bir inceleme yapan TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, Dolmabahçe Saray’ı ile ilgili çalışmaları eylül ayında düzenleyeceği bir basın toplantısı ile kamuoyuna aktaracağı öğrenildi. Bülent Arınç’ın bu toplantıda Dolmabahçe Sarayı ile ilgili iddialara da açıklık getirmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolmabahcede-inceleme-baslatildi_5351.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!