Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Domatesteki Artışa Değil Çimento Fiyatına Baksınlar

Müteahhitler, çimento ve demirdeki fiyat artışları nedeniyle hesaplamada malzemedeki fiyat artışının esas alınmasını istiyor.

Yeni Şafak Gazetesiüteahhitler, çimento ve demirdeki fiyat artışları nedeniyle hesaplamada malzemedeki fiyat artışının esas alınmasını istiyor. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), çimento, demir gibi girdi maliyetlerindeki artışın "fiyat farkı hesaplamasına" doğru yansıtılması için, Kamu İhale Kurumu'ndan (KİK) yeni bir düzenleme istedi.

İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu imzasıyla KİK'e gönderilen yazıda, 2002'de yürürlüğe giren Kamu İhale Kanunu uyarınca "işçilik, çimento, demir/çelik, akaryakıt, kereste gibi bazı girdilerdeki fiyat artışlarının, ihaleden önce, idarelerce belirlenecek sabit katsayılar dikkate alınarak hesaplandığı" kaydedildi. Ancak aynı mevzuatta, ihale dokümanında söz konusu katsayıya yer vermeyen idarelerin, Üretici Fiyatları Endeksi'ndeki (ÜFE) genel artışı kullanılabileceğinin belirtildiği kaydedildi, "bu imkanın idareleri kolaya yönlendirdiği" ve "uygulamanın amacını saptırdığı" ifade edildi.

İstatistiki verilerin piyasa sonuçlarını yansıtmadığının bilindiği belirtilen yazıda, "Bir de esaslarda belirtilmiş malzeme artışları değil de 'genel' değerlere başvurulduğunda fiyat farkı ödemeleri tümüyle 'sembolik' oluyor. Genel indeks verileri ile inşaatta kullanılan malzemenin fiyat artışları karşılaştırıldığında ortaya büyük fark çıkmaktadır" denildi. Yazıda ayrıca her projede fiyat farklarının proje bazında belirlenmesi gerektiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/domatesteki-artisa-degil-cimento-fiyatina-baksinlar_46210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!