Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dönüşüm Mühye’yi Böldü

Anakent Belediyesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan ve “Mühye 902 Parsel” olarak bilinen Güneypark Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Mühye köyünde yaşayan yurttaşları ikiye böldü. Evini ve arsasını satmayarak projeye direnen yurttaşlar, arsalarını satan yurttaşların kendilerini belediyenin karşısında yalnız bırkatığını

Cumhuriyet Ankara
Dönüşüm Mühye’yi Böldü

Anakent Belediyesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan ve “Mühye 902 Parsel” olarak bilinen Güneypark Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Mühye köyünde yaşayan yurttaşları ikiye böldü. Evini ve arsasını satmayarak projeye direnen yurttaşlar, arsalarını satan yurttaşların kendilerini belediyenin karşısında yalnız bırkatığını savunuyor.

Mühye 902 parsel

“Mühye 902 Parsel” olarak bilinen, TRT Genel Müdürlüğü’nün arkasındaki 1 milyon 770 bin metrekarelik alan, Anakent Belediye Meclisi tarafından 2005’te alınan kararla kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak ilan edildi. AKP’li Melih Gökçek’in “prestij projelerinden” biri olarak gösterilen, Güneypark Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile ilgili belediye tarafından yapılan açıklamalarda, bölgede bin 200 tane gecekondu bulunduğu, bunlardan bin 187 tanesinin yıkıldığı belirtiliyor.

Unakıtan istemişti

Mühye köyünde yaşayan yurttaşlar, 2005 yılında dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın köye geldiğini söyledi. Unakıtan’ın “Burayı kentsel dönüşüm projesi ile güzelleştirelim” dediğini, ardından Melih Gökçek’i çağırdığını ve bu isteğini belirttiğini dile getiren Gökçek’in de “Maddi imkânsızlıklardan” yakındığını iddia etti. Bir yurttaşın iddiasına göre Unakıtan, Gökçek’e “Bu sorunu hallederiz” dedi.

‘Yalnız kaldık’

Yaklaşık 2 milyon metrekarelik alanda evini yıktırmayarak projeye direnen yurttaşlar, evlerini satıp gidenlerin kendilerini yalnız bıraktığını söylüyorlar. Evlerini ve arsalarını satmayarak direnen yurttaşlar, başkentteki diğer kentsel dönüşüm projelerine örgütlü olarak karşı çıkmak için Barınma Hakkı Bürosu kuranlardan haberdar olduklarını, ancak sayılarının çok az olması nedeniyle bunu yapamadıklarını belirtiyorlar. Hiçbir hak sahibi arsasını satmasaydı bu projenin gerçekleşemeyeceğini belirten bur yurttaş, “Evlerini satan arkadaşlar bizi koskoca belediye karşısında yalnız bıraktı” dedi.

‘Hak sahibi daha çok istiyor’

Mühye köyünün emlakçısı ise kimsenin kimseyi yalnız bırakmadığını, ev ve arsa satmanın insanların en doğal hakkı olduğunu söyledi. Emlakçı, direnen gecekonducuların evlerini satmak istememekten çok, arsalarının karşılığında belediyeden daha büyük bir ev istediklerini, yani “hep daha fazlasını istediğini” savundu. Emlakçıya göre, belediye yetkilileri yurttaşların isteklerine karşı çıktığı için anlaşma sağlanamıyor.

Proje durdu, arsa fiyatları artıyor

Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi idare mahkemeleri tarafından “uygulanması halinde telafisi güç zararlar vereceği” gibi gerekçelerle birkaç kez iptal edildi. Ancak Anakent Belediyesi proje üzerinde yaptığı değişkliklerle planı yeniden uygulamaya soktu. Yurttaşlardan alınan bilgilere göre, proje bekletiliyor, yani “Mühye 902 Parsel” üzerinde herhangi bir çalışma yapılmıyor. Buna karşın bölge başkentte arsa almak isteyenlerin en gözde alanlarından birisi durumuna geldi. Bölgedeki binlerce konutluk “Güneypark Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” arsa fiyatlarını arttırırken, yapılacak konutların Eymir gölü manzaralı olması talebi daha da arttırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusum-muhyeyi-boldu_83812.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!