Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dört Konuttan Birinin Deprem Sigortası Var

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 10’uncu yılına özel, “Depremi hatırlamak yetmez, harekete geçmek lazım” sloganıyla yeni bir bilinçlendirme kampanyası başlattı. Zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunan 13 milyon konutun 3.4 milyonunun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Yani, her dört konuttan sadece biri

Milliyet Gazetesi
Dört Konuttan Birinin Deprem Sigortası Var

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 10’uncu yılına özel, “Depremi hatırlamak yetmez, harekete geçmek lazım” sloganıyla yeni bir bilinçlendirme kampanyası başlattı. Kampanyaya, aralarında eski Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, yazar Elif Şafak ve Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun’un da bulunduğu ‘DASK Gönüllüleri’ destek veriyor.

3.4 milyon sigortalı konut

Zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunan 13 milyon konutun 3.4 milyonunun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Yani, her dört konuttan sadece biri sigorta yaptırmış durumda. Zorunlu deprem sigortasının önemine dikkat çekmek amacıyla başlatılan kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, sigortalı konut oranının hâlâ yüzde 20-25 aralığında olduğuna dikkati çekerek, “Bu nedenle daha alınması gereken “uzun bir yol” var” dedi. Çanakçı, zorunlu deprem sigortasının 17 Ağustos 1999’dan sonra hayata geçirildiğini ve depremden zarar gören vatandaşlara yardım etmek olduğunu hatırlattı.

Birçok ülke örnek aldı

Türkiye’nin geliştirdiği DASK modelinin birçok ülkeye örnek olduğunu belirten Çanakçı, “Kurumumuz önümüzdeki dönemde Çin’den gelecek bir heyete DASK hakkında bilgi verecek. DASK sisteminin daha güçlü yasal altyapıya kavuşturulması için bir kanun taslağı tasarısı hazırladık” dedi.

‘20 milyon TL ödeme yapıldı’

DASK İdarecisi Eureko Sigorta’nın Genel Müdürü Okan Utkueri, zorunlu deprem sigortalılık oranı en yüksek ilin yüzde 56 ile Ankara olduğunu belirtti. Utkueri, Türkiye’de 13 milyon konut olduğu varsayıldığında, her 4 konuttan birinin DASK güvencesinde olduğunu belirterek, “Kısa vadedeki hedefimiz, 2010 sonunda 5 milyon konutu sigortalı kılmak” dedi. Bu yılın ilk yarısında zorunlu deprem sigortası poliçelerinin, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdiğine dikkati çeken Utkueri, DASK’ın 2000 yılından bu yana gerçekleşen ve konutlarda çeşitli düzeylerde hasara yol açan 252 depremde 10 bin 489 konuta 20 milyon liraya yakın hasar ödemesi yaptığını söyledi. Utkueri, gönüllülerin iletişim çalışmalarında rol alacağını ve iletişim alanında daha aktif sürecin içine girdiklerini belirtti.

‘Zorunlu değil, gönüllü olmalı’

DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, zorunlu deprem sigortasını duymamış ciddi bir kesim bulunduğunu ve sigortanın pahalı olarak algılandığını gözlediklerini, bu nedenle tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiklerini kaydetti. Serdar, bu sigortanın zorunluluktan öte gönüllülük esasına dayanması gerektiğini vurguladı.  Büyük depremlerde hasarların sadece toplanan primlerden karşılanmadığının altını çizen Serdar, “DASK’ın bir hamlede ödeyebileceği maksimum miktar, 3.6 milyar TL’dir” dedi.

Toplantıda ayrıca DASK’ın düzenlediği “Depremden sonra, yarından önce” temalı kısa film yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

İstanbul’a güçlendirme için 440 milyon dolar kredi

Valilik tarafından gerçekleştirilen depreme hazırlık ve altyapı çalışmaları hakkında bilgi veren İstanbul Valisi Muammer Güler, şu ana dek özellikle kamu binalarının güçlendirilmesinde kullanmak üzere Avrupa Yatırım Bankası’ndan 610 milyon euro’luk kredi sağlandığını, 440 milyon dolarlık iki yeni kredi çalışmasının sürdüğünü söyledi. Güler, söz konusu kredilerden birinin Körfez İşbirliği Konseyi’nden sağlanması planlanan 140 milyon dolarlık kredi, diğerinin Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan alınması öngörülen 300 milyon dolarlık kredi olduğunu kaydetti ve çalışmaların bu yıl sonunda tamamlanmasın beklendiğini belirtti.

Türkiye Kızılay Derneği ile birlikte “Türkiye’nin en büyük lojistik merkezi”ni yapacaklarını ifade eden Güler, deprem sonrası kullanılacak malzemelerin depolanacağı bu merkezin Pendik’te olacağı ve Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı yakınında bir lojistik merkezi oluşturmayı planladıklarını kaydetti. Güler, sigorta bilincinin yerleştirilmesi amacıyla eğitim faaliyetlerini hızlandıracaklarını, Zorunlu Deprem Sigortası Bilinci el kitabının bunlardan biri olduğunu söyledi.

Günde 36 kuruşa deprem sigortası

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan 100 metrekarelik betonarme bir konutun yıllık DASK primi 131 lira. Yani, bu konutun aylık DASK primi 10 lira, günlük ise 36 kuruş. Grup poliçelerde, yani siteler ve apartmanlar için yapılacak toplu başvurularda yüzde 20 indirim yapılıyor. Poliçelerin yıllık yenilemelerinde de yüzde 20 indirim var. Böylece, DASK poliçelerine toplam yüzde 40 indirim yapılıyor. Maksimum sigorta bedeli 140 bin lira.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dort-konuttan-birinin-deprem-sigortasi-var_71427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!