Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dört Ofisten Biri Boş

Dövizdeki yükseliş ve kriz etkiledi. Kiralardaki düşüşe rağmen ekonomik durgunluk, ofis yatırımlarını etkiledi. İstanbul’da yatırımı biten ofislerin yüzde 24.98’i kiracı bulamadı. AVM’lerde ise kiralar düştü.

yapi.com.tr
Dört Ofisten Biri Boş

Seçim belirsizliği, dövizdeki dalgalanma ve ekonomik kriz dolayısıyla yatırımcılar bekleme moduna geçerken, iş merkezleri yeni kiracı bulamıyor. Döviz kurlarında devam eden dalgalanmalar ofis kiralama ve yatırımlar üzerindeki etkisini sürdürürken, yeni ofis alanlarının da devreye girmesi ile birlikte gayrimenkullerde genel olarak, boşluk oranı 2019'un ilk çeyreğinde yüzde 24.98'e yükseldi. Bu veriler her 4 ofisten birinin kiracı bulamadığına işaret ediyor. Yılın ilk çeyreğinde İstanbul'da, metrekare bazında yapılan kiralamaların, yüzde 61.78'i Anadolu Yakası'nda, yüzde 25.73'ü merkezi iş alanlarında gerçekleşti. Merkezi iş alanları dışında Avrupa Yakası'nda gerçekleşen kira sözleşmelerinin yüzde 12.49'unu oluştururken, bu oran bir önceki çeyreğe göre düşüş gösterdi. Talepteki düşüşe bağlı olarak özellikle ofis bölgesi olarak bilinen Maslak-Levent hattında da yüzde 24'lere varan düşüşler yaşandı.

Kiracı karlı çıkacak
Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan ‘Ofis Pazarlarına Bakış' raporuna göre ekonomideki daralma ile döviz kurlarının kiralama çalışmaları üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu. Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre raporda, “Ekonomideki sıkışık görünüm ve artan satılık gayrimenkuller ile birlikte özellikle mart sonunda gerçekleşen seçimlerden sonra, yatırım faaliyetleri ivme kazanmayı sürdürecektir. Kısa vadede fiyatların ise alıcı beklentilerine yaklaşması bekleniyor. Ek olarak kiracı lehine ortamın orta ve uzun vadede devam edeceği tahmin ediliyor” ifadeleri ile gelecek dönemlerde de kira düşüşlerinin yaşanabileceğine dikkat çekildi.

Avm kiraları düşüyor
Geçen yıl konkordato ve döviz kiraları ile gündemde uzun bir süre kalan perakende sektöründe ise AVM sayısında artış, kiralarda ise düşüş yaşandı. Rapora göre döviz kurunda devam eden dalgalanmalar ve yüksek enflasyon sebebiyle, 2019'un ilk çeyreğinde kullanıcı talebi genel olarak düşük seyrederken Praktiker, Collezione, Gloria Jeans ve Hacı Sayid gibi markaların konkordato talepleri ile Türkiye'den çekilen firmalar da sektördeki genel durumu etkiledi. Bu dönemde yıllık kiralar, İstanbul'da yüzde 23.5, İzmir'de yüzde 25, Ankara'da yüzde 18.2 düşüş gösterdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/dort-ofisten-biri-bos_172244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!