Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boş Ofisler Konuta Dönüşebilir

Günlük kiralanan konut sayısında yaşanan artış başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında hız kesmeden devam ediyor. Yaz aylarında bunun daha da yükselişe geçeceğini belirten TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, "Boş ofisler bile konuta dönüştürebilir" diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr
Boş Ofisler Konuta Dönüşebilir

Gayrimenkul piyasasındaki hareket dur durak tanımıyor. Yapılan araştırmalar, günlük kiralanan konut sayısında yüzde 10'luk bir artış olduğunu gösterirken, günlük kiralık konutta pazarın yüzde 52'si de İstanbul'da bulunuyor. Ancak yaz aylarının gelmesiyle artması öngörülen bu oran gayrimenkul piyasasında nasıl bir hareketliliğe sebep olacak? Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan anlattı.

Milliyet’ten Betül Yasemin Keskin’in haberine göre; Akdoğan, günlük kiralık piyasasının büyüyen bir pazar durumunda olduğunu ve yabancılara satılan taşınmazların kiraya verilmesi başta olmak üzere, başka bir malike ait taşınmazı kiraya vererek yapılan işlemlerin arttığını vurguladı. Yaşanan artış sonrasında Akdoğan, "Bu dönemde kiralık piyasasında yaşanan daralma sonrasında bu işi yapanlar da portföy bulmakta zorlanıyor diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

'Fiyatlar artacak'
Peki yaz aylarının gelmesiyle günlük kiralanan konut sayısında nasıl bir değişiklik olacak, artan fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda bu süreç nasıl ilerleyecek? Hakan Akdoğan, "Aslında kısa dönemli kiralama yaz aylarında artıyor. Kendi evlerini belirli bir süre ile kullanan malikler kalan dönemleri bile bu şekilde değerlendirmeye çalışıyorlar." dedi.

Bu fiyatların aynı zamanda ikame konaklama alternatiflerinin fiyat değişimlerine de bağlı olduğunu söyleyen Akdoğan, pandemi sonrasındaki dönemde fiyatların artacağını söyleyebilmenin mümkün olduğunu iletti.

Ofisler eve mi dönüşecek?
Özellikle İstanbul'da artan konut sıkıntısı gözleri aktif olarak kullanılmayan ofislere çevirdi. İlerleyen günlerde kullanılmayan boş ofislerin konutlara dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğiyle ilgili Hakan Akdoğan, "Bu durum mümkün, aslında home ofis olarak kullanılan ve daha düşük kira bedellerinde kalan taşınmazların kiralarında da artışlar olacaktır." dedi.

Ancak Akdoğan, ofislerin konaklanabilir bir hale gelmesinin dengeleri değiştireceğini, kiralık ofis piyasasının yukarı yönlü hareketine neden olabileceğini de özellikle vurguladı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bos-ofisler-konuta-donusebilir_190288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!