Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

DOW Teknoloji Günü'nde Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Başroldeydi

Uzun soluklu ve sürdürülebilir çözümler üretmeyi misyon edinen DOW, en son inovasyonlarını hedef kitlesi ile buluşturmak için Türkiye'de ilk kez DOW Teknoloji Günü'nü gerçekleştirdi. Bugün (24 Haziran) Çırağan Sarayı'nda yapılan etkinlikte, dünyanın ve özellikle de Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan su ve enerji ile neredeyse sıfır enerji

yapi.com.tr
1 DOW Teknoloji Günü'nde Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Başroldeydi

Kendisini bilimin ışığında ilerleyen bir kimya şirketi olarak tanımlayan ve insanlık için sürdürülebilir çözümler üretmeyi misyon edinen DOW, en son inovasyonlarını hedef kitlesi ile buluşturmak için biri 22 Haziran’da Moskova’da, diğeri 24 Haziran’da İstanbul'da olmak üzere her iki ülkede de ilk kez DOW Teknoloji Günü’nü gerçekleştirdi.

Özel kimyasalların global liderlerinden DOW tarafından bugün (24 Haziran) Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Teknoloji Günü'nde dünyanın ve özellikle de Türkiye’nin en önemli sorunları olan su, enerji ve neredeyse sıfır enerji tüketen "pasif ev" konuları masaya yatırıldı. Organizasyonda DOW’ın petrokimyasal sanayi için enerji tasarrufu teknolojileri, inşaat sanayi için dayanıklı yalıtım malzemeleri, taze besinler için özel paketleme materyalleri, solar paneller için özel filmler ve temiz içme suyu sağlamak için su çözümleri gibi alanlardaki gelişen teknolojileri de katılımcılara aktarıldı.

Krize rağmen 40 milyon dolarlık çevreci yatırım

Etkinliğin ilk açılış konuşmasını DOW Türkiye Kimya Sanayi Genel Müdürü İhsan Necipoğlu yaptı. DOW’ın 39 yıldır ülkemizde faaliyet gösterdiğini ifade eden Necipoğlu, Türkiye’nin başarılı grafiğini gören DOW’ın 2009 yılında ekonomik kriz ortamına rağmen Türkiye'ye 40 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını vurguladı. Necipoğlu, DOW’ın yalıtım ve inşaat malzemeleri alanındaki iş kolu olan DOW Bina Çözümleri’nin Gebze Dilovası’ndaki tesislerindeki yatırımla, 2009 yılı Mayıs ayından beri yalıtım ürünlerinin Uluslararası CE Belgeli olarak üretildiğini ve çevreci çözümler sunan üretim kapasitesinin iki katına çıkartıldığını açıkladı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkinin önemine değinen Necipoğlu, DOW Teknoloji Günü'nün merkezindeki temanın da yine sürdürülebilirlik olduğunu belirtti ve bu yıl ilk kez düzenlenen etkinliğin tüm katılımcılara ilham vermesini diledi.

DOW Doğu Avrupa Büyüme Bölgesi tesislerinin yarısı Türkiye'deAralarında Türkiye, Rusya ve Yunanistan’ın da bulunduğu 32 ülkeden oluşan DOW Doğu Avrupa Gelişim ve Büyüme Bölgesi’nin Başkanı olan Kostas Katsoglou ise açılış konuşmasında, Türkiye’nin bölgenin lider ülkelerinden biri olduğunu açıkladı. DOW’ın bölgede, 8 üretim tesisi ve 9 ofisi bulunduğunu belirten Katsoglou, bu tesislerden dördünün de Türkiye’de, Gebze Dilovası’nda olduğuna dikkat çekti. Dünya üzerindeki 112 yıllık tecrübesini, 50 yıldır Doğu Avrupa Büyüme Bölgesi’nde sürdüren DOW'ın amacının sürekli en iyi çözümü bulmak olduğunu belirten Katsoglou, pazarı daha iyi tanımak adına akademisyenler ve müşteriler ile birlikte çalışmanın elzem oldunun altını çizdi. Önümüzdeki dönemde, Doğu Avrupa Büyüme Bölgesi ülkelerine daha da çok önem vereceklerini açıkladı.

Güne konuk konuşmacı olarak katılan İTÜ Makina Fakültesi öğretim üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mete Şen, "Türkiye'de Enerji Gündemi" başlıklı sunumu ile katılımcıları; ülkemizdeki enerji ihtiyacı, hukuki altyapı ve benimsenen politikalar hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirdi. Türkiye'de enerji alanında yatırımcı eksikliği yaşanmadığı, aksine başvuruda bulunan yatırımcılar arasından elemeye gidildiğini belirten Prof. Şen, asıl ihtiyacın üretici yönünde olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği ülkeleri enerji üretiminde ortalama %53 oranında ithal enerji kullanırken, bu oranın Türkiye'de %73 gibi yüksek bir oranda olduğuna dikkati çekti. İthalatın düşürülmesinde iki çözüm yolu olduğunu dile getiren Şen, bunların 1. yenilenebilir enerji üretimi, 2. yerli kaynaklara yönelinmesi olduğunu söyledi. Şen son olarak, enerji verimliliğinin sadece üretim bazında değil, aynı zamanda tüketim de göz önünde bulundurularak hesaplanması gerektiği bilgisini verdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
ETİKETLER: inovasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/dow-teknoloji-gununde-surdurulebilirlik-ve-inovasyon-basroldeydi_80622.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • DEK,TMK YK Başkan yardımcısının da dediği gibi,yenilenebilir enerji üreten ve yerli kaynak kullanımını özendiren her girişimi yürekten destekliyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!