Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dow Water & Process Solutions 3 Milyonluk Bakü Nüfusuna İçme Suyu Sağlayacak!

Dow Water & Process Solutions (DW&PS) 50 yılı aşkın bir süredir belediyelere ve benzeri sektörlere yenilikçi su ve süreç çözümleri sunuyor. Şirket Bakü’de yaptığı ve bu yıl tamamlanması planlanan yatırımı ile 3 milyonluk Bakü nüfusuna içme suyu tedarik edecek.

yapi.com.tr
Dow Water & Process Solutions 3 Milyonluk Bakü Nüfusuna İçme Suyu Sağlayacak!

Dow Water & Process Solutions (DW&PS) 50 yılı aşkın bir süredir belediyelere ve benzeri sektörlere yenilikçi su ve süreç çözümleri sunuyor. Bakü’de dünyanın en büyük yüzey suyu ultrafiltrasyon tesisini üretmek için adım atan şirket bu plan sonunda günlük 520 bin metreküp kapasiteye ulaşılarak, üç milyon olan Bakü nüfusu için temel içme suyu tedarikçilerinden biri olması hedefliyor. Şirketin yeni dönem planları ve su arıtma sistemlerini ve atık su dönüşüm projelerini Dow Water & Process Solutions Rusya, Doğu Avrupa, Yunanistan ve Türkiye’den Sorumlu Bölgesel Ticaret Müdürü Gergely Nagy ile konuştuk.

Dow Water Process & solution faaliyetleri ve ürün çeşitliliğinden bahseder misiniz?

Dow Water & Process Solutions endüstriyel ve şehir suyu, kimyasal süreçler, eczacılık, beslenme, enerji, ev tipi içme ve atık su ile tekrar kullanım da dahil olmak üzere bir dizi büyük çaplı uygulama alanında, güçlü pozisyonlara sahip bir şekilde iyon değiştirici reçineler, ters osmoz membranlar, ultra-filtreleme membranları ve elektrodeiyonizasyon ürünlerinden oluşan geniş bir portföy sunuyor. DW&PS iyon değiştirici reçineler, ters osmoz membranları, ultra-filtreleme modüllerinden elektrodeiyonizasyon ürünlerine kadar eksiksiz bir su arıtma teknolojileri portföyü sunarak, kalite ve güvenilirlik konusunda bir sanayi standardı oluşturan tek üretici konumunda.

Dow Water Process & Solution’ın dünya çapındaki güncel çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Yakın zamanda Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de Hidrolotus ile bir proje duyurusu yaptık. Daha açık belirtmek gerekirse, Bakü’de dünyanın en büyük yüzey suyu ultrafiltrasyon tesisini üretmek için Dow Water & Process Solution, Hidrolotus, Azeri Hidro Grubu ve Türk Lotus Grubu’nun işbirliği içinde olduğu bir proje bu.  Çalışmalar 2012 yılında başladı ve 2013 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu plan sonunda günlük 520 bin metreküp kapasiteye ulaşılarak, tesisin üç milyon olan Bakü nüfusu için temel içme suyu tedarikçilerinden biri olması hedefleniyor. Bu özel proje için DW&PS Ceyranbatan, Bakü'deki gölden gelen yüzey suyunu arıtmak için gelişmiş Ultra-Filtreleme (UF) modülleri temin etti ve su alımı, arıtımı, atık nötralizasyonu ve tahliyesi, transferi ve tedariğinden başlayarak son tüketiciye kadar, karmaşık su yönetim çevrimini sağlamak için bütüncül bir mühendislik desteği sundu.

Projenin hızlandırılmış teslimat programını karşılamak amacıyla daha hızlı montaj sağlayacak önceden tasarlanmış ve montaja hazır bir çözüm olan DOW Ultrafiltration IntegraPac™ ızgaralar ve modüller kullanılıyor.Tesisin tasarımında ve inşaatında kullanılan DOW™ Ultrafiltration piyasadaki diğer mikro-filtreleme ya da ultra-filtreleme ürünlerinden çok daha sağlam ve kimyasal temizlemelere toleranslı ve kırılmaya daha az eğilimli olan çift-duvarlı, boş lifli PVDF membran kullanıyor. Gözenek boyutunun ve dış-iç akışın homojenliği DOW™ Ultrafiltration membranın performanstan ödün vermeksizin mutlak bir bariyer oluşturmasını sağlıyor. DOW™ Ultrafiltration içme suyu uygulamaları için NSF61 onaylıdır ve bakteriler ve virüsler de dahil neredeyse tüm parçacıklı maddelerin temizlenmesinde etkili. DOW™ Ultrafiltration daha fazla katı madde yüklemesi, daha fazla akış alanı ve kolay temizleme sağlar. Bunların yanı sıra, DOW™ Ultrafiltration içme süreçlerinde suyu filtrelemek için gerekli enerjiyi en aza indirir, işletme maliyetlerini ve atmosfere salınan sera gazını azaltır.

Türkiye Pazarı sizin için ne ifade ediyor ve buradaki faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye, Dow için İstanbul’daki merkez bürosu ve yaklaşık 200 çalışanıyla Avrupa ve Doğu Avrupa’daki en önemli merkezlerden biri.  Dow sadece İstanbul’da değil, üretim tesisleri ve depoları ile ülke genelindeki başka şehirlerde de faaliyetlerini sürdürüyor. Nitelikli müşteri yöneticileri ve satış temsilcilerimizden oluşan özel bir ekibe sahibiz ve konut amaçlı kullanılan membranlar gibi farklı uygulamalarla geniş ürün portföyü sunuyor.

Dow Water & Solution Process’in ev tipi su arıtma sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?

Suyun temizliği, tüketicilerin evleri ile ailelerinin sağlık ve mutluluğu açısından kritik bir öneme sahip. İçme suyu söz konusu olduğunda, tat, koku, arıtmanın güvenliği en çok dikkat edilen kriterlerden. Su kalitesi yere ve kaynağa bağlı olarak değişebilir, ama ne olursa olsun, ister bir kuyudan, yerel bir kaynaktan, ister şehir suyu şebekesinden alınıyor olsun, tüketiciler daha iyi içme suyunu hak eder. Bunun yanı sıra, sertlik derecesi, sabun ve deterjanların etkinliğini, cihazların hizmet ömrünü ve dolayısıyla kişisel hijyeni etkileyebilir. Ters Osmoz (RO), suyun daha iyi bir tada sahip olmasına, daha güzel kokmasına ve daha az katışıklık içermesine yardımcı olan bir numaralı teknoloji. Bu teknoloji on yıldan fazla kullanılıyor. Temel zorluk, onu daha da iyileştirmeye ve tüketicilerin ulaşmasını daha da kolaylaştırmaya nasıl devam edileceği. Bu açıdan, Dow geliştirilmiş teknolojisiyle, içme suyunun daha iyi bir tada sahip olmasını, daha güzel kokmasını ve daha az katışıklık içermesini sağladığını kanıtladı. Arsenik, radyum, gübre, tarım ilaçları, mantar, organik çözücüler, eser farmasötikler ve sudan geçen hastalıklar da dahil olmak üzere su kalitesini etkileyen kirleticileri temizlemekte, aynı zamanda tadı etkileyen ve evde kullanılan su tesisatı ve demirbaşlarına zarar verebilen kalsiyum, magnezyum ve demir gibi katışıklıkları da temizliyor. Dow teknolojisi tüm konut RO’ları arasında en düşük arıza oranına sahiptir ve evlerde hem kullanım noktalarında hem de giriş noktalarında kullanılabilir. Dow tarafından tedarik edilen konut filtreleri ve teknoloji, dünya genelinde önde gelen hastanelerde, laboratuarlarda, restoranlarda ve kahve dükkânlarında suyu arıtmak için kullanılanlarla aynı kaliteye sahip. Hatta şişe sularının üretiminde kullanılanla aynı membran teknolojisi ve ev su sistemi için birinci sınıf performans sunuyor.

Su arıtma cihazlarının ömrü ne kadardır? Tüketiciler bu cihazları kullanırken nelere dikkat etmeli?

Ters Osmoz sistemlerinin yasam sürelerini tahmin etmek çok zor. Genellikle sistemle ilintili farklı faktörlere bağlı bu süre 1-3 yıl arası ya da biraz daha uzun olabilir.  Örneğin, ham suyun tuz miktarı, sıcaklık ve sistem kazanımları bu sistemin yasam süresini etkileyen faktörler arasında. Bu nedenle, tüketicilerin böyle bir sistem almak istediklerinde, teknik açıdan sağlam olan ve yüksek kalitede bileşenlere sahip, güvenilir ve alanında deneyimli bir markayı seçmeleri gerekiyor. Ters Osmoz gibi bileşenlerin kalitesi büyük önem taşıyor, çünkü böylelikle tüketici yalnızca güvenilir ve kaliteli bir ürün almış olmuyorlar, aynı zamanda içtikleri suyun kalitesine de gönül rahatlığıyla güveniyor.

Gayrimenkul projeleri kapsamında "atık suların arıtılarak tekrar kullanılması" gibi çalışmalarda bulunuyor musunuz?

Atık suyun yeniden kullanılmasına dair birçok örnek var. Bireysel ve kurumsal olarak bu teknolojiden nasıl yararlanılacağına dair bir örnek olarak; Dubai'deki Park Hyatt Hotel'i verebiliriz. Otel, Dow'un membran teknolojisini kullanarak gerçekleştirilen geri dönüşüm projesi sayesinde neredeyse 62 olimpik havuzu dolduracak su tasarruf etmeyi başardı. Dow'un membranlari 148,300 küp metre suyu otelin 225 odasında ve süitlerinde soğutmaya yardımcı olan HVAC (ısıtma, havalandırma ve klima) tedarik edilmesi için filtreledi ve isledi. Global bir lüks otel markası olan Park Hyatt yaptığı işin çevresel etkilerinin bilincinde olarak, projelerinin sürdürülebilir olmasına odaklandı ve böylelikle çevre için iyi olan şeyin, bir yıldan az sürede yatırımın geri dönüşünün alınması sebebiyle iş dünyası için de iyi olduğunu kanıtlamış oldu. Sistem, su kaynağına erişimin kısıtlı olduğu bu bölgede, yalnızca su tüketiminin azalmasına değil, aynı zamanda soğutma sisteminin verimliliğini arttırmaya da yardımcı oldu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/dow-water--process-solutions-3-milyonluk-baku-nufusuna-icme-suyu-saglayacak_105992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!