Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dozerin Önüne Atlayıp Karşı Çıktığı Kentsel Dönüşüm Hayatını Değiştirdi

Başıbüyük Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi, gecekonduda oturan Hasan Kemer'in hayatını değiştirdi. Önceleri proje aleyhine eylem yapan, dozerlerin önüne atlayıp başkanı taşlayan Kemer, dönemin başkanının sözüyle sonunda projeye evet dediği için şimdi çok mutlu. 4 katlı gecekondusuna karşılık tapulu 4 daire alan Kemer, 2'sini satıp dubleks

Zaman Gazetesi
1 Dozerin Önüne Atlayıp Karşı Çıktığı Kentsel Dönüşüm Hayatını Değiştirdi

Depreme dayanıklı binalar yapmak ve gecekonduda oturan vatandaşlara daha iyi bir hayat alanı sunmak için başlatılan kentsel dönüşüm projeleri insanların hayatlarını değiştiriyor. Gecekondularını ilk başlarda karşı çıktıkları kentsel dönüşüm kapsamında devlete verenler, aldıkları dairlerde daha sonra çok daha konforlu bir hayat yaşamaya başlıyor. İstanbul Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nde gecekonduda yaşayan Hasan Kemer'in, önceleri karşı çıktığı kentsel dönüşüm projesi sonrasında hayatı değişti.

Kemer, dört katlı evinin kentsel dönüşüm projesi kapsamında 4 daire karşılığında yıkılmasına razı oldu. 2009 yılında teslim aldığı dairelerinden 2'sini satıp dubleks daire, araba ve bir de mini bir market alan Kemer, "Hayatımda 50 bin lirayı bir arada göremezdim. Kentsel dönüşüm sayesinde hayal bile edemeyeceğim bir hayata kavuştum." diyor. Projeyi başlatan eski belediye başkanı Fikri Köse'ye önceleri karşı çıktığını, hatta o dönem yıkımı engellemek için kendisini dozerin önüne attığını belirten Kemer, şimdi gece gündüz eski başkana dua ettiğini söylüyor.

Hasan Kemer, 30 yıl önce Kars'tan İstanbul'a geldi. Maltepe Başıbüyük'te bir gecekondu sahibi olan Kemer, burada yıllarca zor bir hayat yaşadı. Ancak Kemer'in hayatı kentsel dönüşüm sayesinde adeta sihirli bir el değmişçesine değişti. AK Parti hükümetinin göreve geldikten itibaren uygulamaya koyduğu kentsel dönüşüm projeleri kapsamında TOKİ işbirliğiyle Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nde başlatılan proje, Hasan Kemer'in hayatında dönüm noktası oldu. Belediyenin geçtiğimiz dönem uygulamaya koyduğu Kentsel Dönüşüm Projesi'ne önceleri 'Evlerimiz yıkılacak, bizi evsiz bırakacaklar, mağdur edileceğiz' diye karşı çıkan Kemer, bir süre sonra belediye başkanının sözlerine ikna olarak projeye evet dedi. Evini boşaltarak kiraya taşınan Kemer, proje tamamlandıktan sonra kendisine söz verildiği gibi 4 dairenin sahibi oldu. Eski başkan Köse, 2009 yerel seçimlerinden birkaç hafta önce noter huzurunda gerçekleştirilen kura ile hak sahiplerine dairelerinin tapularını dağıtırken Hasan Kemer de 4 dairesinin tapusunu teslim aldı. Başıbüyük Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde belediye ile anlaşmaya vararak 4 adet tapu alan Kemer, dairelerden 2'sini 265 bin TL'ye satarak Fındıklı'da son derece modern bir dubleks ev aldı. Şu an hayal dahi edemeyeceği doğalgazlı, klimalı, asansörlü modern evinde hayatını sürdüren Kemer, başlarda projeye karşı çıktığına şimdi çok pişman.

Projeyi engellemek için o dönemde kendini dozerin önüne attığını ve dönemin belediye başkanı Fikri Köse'yi taşladığını söyleyen Kemer, şimdi kentsel dönüşümü başlatanlara dua ediyor. Kemer şöyle konuştu: "Allah bu projeyi başlatandan razı olsun. Ahır gibi bir gecekonduda yaşıyordum. Yolumuz bile yoktu. Proje başladığı zaman mahallemize tanımadığımız insanlar geliyor, bizi projeye karşı çıkmamız için örgütlüyorlardı. Ancak işin öyle olmadığını, tapularımızı elimize aldığımızda öğrendik."

"Artan parayla çocuklarıma ev alıp hacca gideceğim." diyerek kentsel dönüşe evet demenin sevincini yaşayan Kemer, "Projeye karşı çıkanlar şimdiki durumumu gördükten sonra pişman oldu." diyor.

Başıbüyük Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmek için büyük uğraşlar veren eski başkan Fikri Köse ise amaçlarının kimseyi mağdur etmeden insanlara sağlıklı hayat alanları oluşturmak olduğunu söyledi. Kemer'i evinde ziyaret edip hediye veren Köse, "Gayemiz vatandaşlarımıza sosyal donatıları yüksek bir yerleşim yeri yapmaktı. Bunun için taşlanmayı bile göze aldık. Ancak proje çok kısıtlı olarak hayata geçti." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dozerin-onune-atlayip-karsi-ciktigi-kentsel-donusum-hayatini-degistirdi_82039.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • TOKİ'nin 4 gecekondu dairesi için 4 tane 265 bin TL'lik yeni ev verdiğine inanan aklını yitirmiş demektir. Bina başına 20 binTL değer biçip fiyatı şişirilmiş derme çatma TOKİ müteahiti binalarına borçlandırarak ev veriyorlar. AKP yandaşı Zaman gazetesi TOKİ rantından nemalandığı için böyle bir haber çıkarmış olsa gerek. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!