Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DPT Müsteşarı Tıktık: 600 Proje Yatırım Programından Çıkarıldı

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık, 600 projeyi yatırım programından çıkardıklarını vurgularken, aynı ödeneği daha az sayıdaki

Dünyab>Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık, 600 projeyi yatırım programından çıkardıklarını vurgularken, aynı ödeneği daha az sayıdaki projeye dağıtarak, yatırımların tamamlanma süresini ortalama 12.4 yıldan 7.5 yıla indirdiklerini söyledi.

Tıktık, İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES), Sheraton Oteli'nde düzenlediği geleneksel toplantısında yaptığı konuşmada, kamu yatırımlarıyla ilgili sorunlara değindi, sorunları aşmak için kurumun yaptığı çalışmaları anlattı.

2003 yılının kamu yatırımları ve inşaat sanayi açısından olumsuz bir dönem olduğunu belirten Tıktık, kamu yatırımlarının bu yıl, 2002 yılına kıyasla reel olarak yüzde 22.2 oranında gerilediğini kaydetti. Kamu yatırımlarının, geçen 10 yıldaki kamu sektörü performansından etkilendiğine işaret eden Tıktık, bu durumun da sırasıyla kamu finansman gereğini, faiz oranlarını artırdığını ve böylece bütçenin faiz giderlerinin fazlalaştığını kaydetti. 2002 dönemindeki faiz ödemelerinin toplam bütçe harcamaları içindeki payının da yüzde 44 olduğunu bildiren Tıktık, bu borç yükünden kurtularak, faiz ödemelerine giden kısmı yatırımlara, kalkınmaya ve diğer harcama taleplerine ayırmayı hedeflediklerini söyledi.

Proje stokunun büyük olduğuna değinen Tıktık, mevcut az ödeneği çok projeye dağıtmanın neticesinde, yatırımların, projelerin tamamlanma süresinin uzadığını belirtti. Bu sorunlar çerçevesinde çözüm için, 2001 yılının başından itibaren rasyonelleştirme çalışmalarına başlandığını belirten Tıktık, bu kapsamda 2001, 2002 ve 2003 yıllarında ilerlemesinde aşama kaydedilmemiş, önceliği olmayan bazı projeleri yatırım programından çıkarıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"600 projeyi yatırım programından çıkardık. Aynı ödeneği daha az sayıdaki projeye dağıtarak, yatırımların tamamlanma süresini ortalama 12.4 yıldan 7.5 yıla indirdik. Yakın gelecekte ihale edilemeyecek işleri, tamamlanan kısımları hizmet için yeterli olacağı düşünülen projeleri yatırım niteliğinden çıkardık. Bazı projelerin de fizibilitelerini revize ettirmek üzere etüt proje kapsamına aldık. Projeleri yeniden önceliklendirerek, fiziki gerçekleşme düzeyi düşük olan, aciliyeti olmayan ve 2. derecede öncelikli projeler, iz ödenek bırakılarak durduruldu."

Enerji açığı doğacak

DPT Müsteşar Yardımcısı Halil İbrahim Akça ise 2007 ve sonrasında enerji açığı gözüktüğünü, mevcut mekanizmayla yatırımcıların 2007-2008 sonrasına yönelik enerji açığını kapatacak şekilde ortaya çıkmadığını söyledi. Akça, bunun da finansman ihtiyacından kaynaklandığını bildirdi.

İnşaatta 2004 de kayıp

İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu da, inşaat sektörünün 2003 yılında yaklaşık yüzde 17 küçüldüğünü hatırlatarak, "2004'ü de, bu yıldan daha kötü olacağı için kaybolan bir yıl olarak görüyorum" diye konuştu.

Teknoloji projelerine öncelik

Öncelikli projeleri hakkında da bilgi veren Tıktık, 2004 yılı içinde, tamamlanarak ekonomiye kazandırılabilecek, uygulamasında önemli fiziki gerçekleşmeler sağlanmış, yatırım programından yer alan ve dış finansman sağlanması onaylanmış önemli projelere, afetlerin önlenmesi ve e-dönüşüm Türkiye projesi ile teknoloji projelerine öncelik verileceğini kaydetti. Tıktık, sektörel olarak da, eğitim, sağlık, teknoloji altyapısı, enerji, sulama projeleri, kentsel altyapı, ulaşım sektörü ve bölgesel gelişme projelerinin `öncelikli' olduğunu bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dpt-mustesari-tiktik-600-proje-yatirim-programindan-cikarildi_8288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!