Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DPT Yeni Enerji Stratejisi Hazırladı

Elektrik ihtiyacının önemli boyutlara ulaşması nedeniyle DPT yeni bir strateji hazırladı. Plan kabul edildiği takdirde enerji sektörü yeniden yapıl

NTV-MSNBCb>Elektrik ihtiyacının önemli boyutlara ulaşması nedeniyle DPT yeni bir strateji hazırladı. Plan kabul edildiği takdirde enerji sektörü yeniden yapılanacak.

Elektrik ihtiyacı 2007 için alarm verilmesi yeterli üretim yapılmadığı takdirde sorun yaşanacağını gösteriyor. Bir süredir özelleştirmeleri şart koşan Dünya Bankası ile çalışmaya başlayan Devlet Planlama Teşkilatı yeni stratejiyle sistemi tümden değiştirmeye hazırlanıyor. Hazine, EPDK ve Enerji Bakanlığı ile yapılacak müzakerelerin ardından, plan bir-iki ay içinde netleşecek. Plan kabul görürse, enerji sektörü sil baştan yapılanacak.

Türkiye üç yıldır Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile elektrik ve doğalgaz piyasasını oluşturmaya çalışıyor. Ancak dağıtım ve üretim tesislerinin özelleştirmesinde yaşanan gecikme ve Botaş’ın doğalgaz tekeli, uygulamayı engelliyor.

STRATEJİ İKİ AYDA NETLEŞECEK
Bir süredir özelleştirmeleri şart koşan Dünya Bankası ile çalışmaya başlayan Devlet Planlama Teşkilatı yeni stratejiyle sistemi tümden değiştirmeye hazırlanıyor. Hazine, EPDK ve Enerji Bakanlığı ile yapılacak müzakerelerin ardından, plan bir-iki ay içinde netleşecek.
NTV’ye konuşan DPT Müsteşar Yardımcısı Halil İbrahim Akça, neden böyle bir plana ihtiyaç duyduklarını anlattı:
“2007 sonrası arz güvenliğini sağlayacak şekilde bir mekanizma ortaya konmasından gerektiğinden hareketle tüm sistemi rekabetçi piyasaya hazırlayacak bir geçiş dönemini öngören bir strateji hazırladık.”
Planda EPDK’nın çalışmalarının mevzuattan ibaret olduğu belirtilerek, Elektrik Piyasası Kanunu’nun ülke şartlarına uygun olmadığının altı çiziliyor. Sistemde, özelleştirmenin ve bölgesel tarifenin şimdilik uygulanmaması öngörülüyor.
En önemli unsur ise, eskiye dönüş anlamı taşıyan projelerin Enerji Bakanlığı ve DPT tarafından onayı ve ihaleye açılması. Böylelikle toptan satış ve perakende satış şirketleri ortadan kaldırılıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dpt-yeni-enerji-stratejisi-hazirladi_8296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!