Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DTO: ''İzmir Limanı'nın Özelleştirilmesi ile İlgili Prosedür Değişmeli"

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesiyle ilgili prosedürün değiştirilmesi gerektiği kanaatinde olduklarını bildirdi. Dologh, ''Büyük umutlarla beklenen ihalede hüsran yaşandı ve aslında kaybeden sadece İzmir değil, tüm Türkiye oldu'' dedi.

yapi.com.tr
DTO: ''İzmir Limanı'nın Özelleştirilmesi ile İlgili Prosedür Değişmeli"

STRONG>Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesiyle ilgili prosedürün değiştirilmesi gerektiği kanaatinde olduklarını bildirdi.

DTO İzmir Şubesi'nin 13. Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Odanın şubat ayı faaliyetleri hakkında üyeleri bilgilendiren Dologh, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dologh, Ege Bölgesi ve Türkiye ekonomisine büyük getirisi olan İzmir Alsancak Limanı'yla ilgili gelişmelerin yakından takip edildiğini dile getirerek, ''Büyük umutlarla beklenen ihalede hüsran yaşandı ve aslında kaybeden sadece İzmir değil, tüm Türkiye oldu'' dedi.

Özelleştirme sürecinde limana ciddi bir yatırım yapılmadığını ifade eden Dologh, bu nedenle üyelerin yer, araç gereç, personel ve bazı işlem hatalarından doğan sıkıntılara katlanmalarının limanda büyük beklemelere bağlı navlun yükselmelerine, fazladan ödemelere ve dolayısıyla üyelerin mağduriyetine neden olduğunu aktardı.

Dologh, ''Bu sıkıntıların giderilmesi yönünde iyi niyetle hizmet veren liman yöneticilerinin hiçbir olumsuz tavrı olmamakla beraber, özelleştiriliyoruz imajının arkasına sığınılması da sonuçta bölgenin ve ülkenin aleyhine işlemektedir'' diye konuştu.

Şube olarak Türkiye'de uygulanacak ihale prosedürüne ilişkin bir takım önerileri bulunduğunu belirten Dologh, bu önerileri şöyle sıraladı:

''Özelleştirme ile ilgili prosedürün değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Özelleştirme kapsamına alındığı tarih ve ilgili karar verildikten belli bir süre sonra, bu süre yetkili kurumlar tarafından belirlenmeli, bu karara itiraz edilebilmeli. İhale yapılmadan önce tüm problemlerin açıkça ortaya konulması ve itirazı olanların görüşlerini açıklaması gerekir. Prosedürün bu şekilde yeniden ele alınmasının sorunları ortadan kaldıracağına inanıyoruz.''

Geza Dologh, ''Engelli değil, yelkenli'' projesi kapsamında 72 engellinin, yelkenli eğitimi almaya devam ettiğini, faaliyetlerin bundan sonra Kasım 2009'da kurulan ''Umuda Yelken Engelliler Gençlik ve Spor Derneği'' çatısı altında yürütüleceğini aktardı.

Dologh, ''Projenin amacı ülkemizin Paralimpik Olimpiyatlar'da yelken branşında ilk kez temsil edilmesi. Türkiye'nin ilk engelli yelken kulübünü kurmayı hedefleyen 'Engelli değil, yelkenli' projesi gönüllülerin katılımıyla ilerliyor.

Projenin başarıyla uygulanması sonucunda Türkiye'de bir ilk gerçekleşmiş olacak. Ülke çapında engellilere yönelik benzer projelerin üretilmesine zemin hazırlamasının yanında ülkemizde bir paralimpik yelken kulübünün kurulmasının tohumları atılmış olacak'' diye konuştu. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/dto-izmir-limaninin-ozellestirilmesi-ile-ilgili-prosedur-degismeli-_76960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!