Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DTÖ: 'Küresel Ticarette Artış Oranı Bu Yıl Yüzde 3,7'ye Gerileyecek

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ticaretteki artış oranının bu yıl yüzde 3,7'ye gerilemesinin beklendiğini bildirdi. Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Pascal Lamy, 2010 yılında yüzde 13,8, geçen yıl ise yüzde 5 artan küresel ticaretin, özellikle Avro Bölgesi'ndeki borç krizi ve diğer ekonomik şoklar nedeniyle bu yıl da yavaşlamaya devam etmesinin

yapi.com.tr / AA
DTÖ: 'Küresel Ticarette Artış Oranı Bu Yıl Yüzde 3,7'ye Gerileyecek

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ticaretteki artış oranının bu yıl yüzde 3,7'ye gerilemesinin beklendiğini bildirdi.

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Pascal Lamy, 2010 yılında yüzde 13,8, geçen yıl ise yüzde 5 artan küresel ticaretin, özellikle Avro Bölgesi'ndeki borç krizi ve diğer ekonomik şoklar nedeniyle bu yıl da yavaşlamaya devam etmesinin öngörüldüğünü vurguladı. Küresel ticaretin bu yıl yüzde 3,7, 2013 yılında ise tekrar hız kazanarak yüzde 5,6 artmasının beklendiğini ifade eden Lamy, 2012 yılı için küresel ticarette beklenen artışın, son 20 yılın ortalama artış değeri yüzde 5,4'ün altında kalmasının öngörüldüğünü söyledi. DTÖ Başkanı Lamy, 2008-2009 krizinden bu yana üç yıldan uzun bir zaman geçmesine karşın küresel ekonominin ve ticaretteki kırılganlığın sürdüğüne dikkati çekerek, ''2012 yılı için ticarette beklenen yavaşlama, aşağı yönlü risklerin yüksek seviyelerde seyretmeye devam ettiğini gösteriyor. Henüz kritik safhayı atlatmış değiliz'' dedi.

DTÖ'nün raporuna göre, ABD'nin ihracatı 2010 yılında yüzde 15,4, 2011'de de yüzde 7,2, Avrupa Birliği'nin (AB) ihracatı 2010'da yüzde 11,5, 2011'de yüzde 5,2 arttı. Japonya'nın ihracatı 2010'da yüzde 27,5 artarken, deprem ve tsunami felaketinin etkisiyle 2011'de yüzde 0,5 azaldı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in ihracatı da 2010 yılında yüzde 28,4 artarken, geçen yıl ülkenin ihracattaki artış oranı yüzde 9,3'e geriledi. Raporda, geçen yıl küresel ticarette görülen yavaşlamada, Avro Bölgesi'ndeki süregelen borç krizi, Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami felaketi, Tayland'ı etkisi altına alan seller ile Arap Baharı'nın etkili olduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dto-kuresel-ticarette-artis-orani-bu-yil-yuzde-3-7ye-gerileyecek_91533.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!