Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Duayen Sanayici Halil Kaya Gedik Toprağa Verildi

Gedik Holding ve Gedik Üniversitesi’nin kurucusu, Türkiye’nin ilk kaynak mühendislerinden Halil Kaya Gedik, 14 Ağustos 2012 Salı günü hayatını kaybetti.

yapi.com.tr
Duayen Sanayici Halil Kaya Gedik Toprağa Verildi

Türkiye’de kaynak sektörünün gelişmesi ve bu alanda yurtdışına bağımlılığın ortadan kaldırılması için meslek hayatı boyunca büyük katkılar sağlayan Halil Kaya Gedik, eğitim alanında gerçekleştirdiği projeler nedeniyle 2007’de TBMM’den Üstün Hizmet Madalyası almaya hak kazanmıştı. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk yerli arabası 'Devrim Arabaları Projesi’nde görev almış olan Gedik’in cenazesi, dün (15 Ağustos Çarşamba) ikindi namazını müteakip Karacaahmet Şakirin Camii’nden kaldırılarak Karacaahmet’teki Aile Kabristanı’na defnedildi.

Halil Kaya Gedik kimdir?

Türkiye’nin ilk uluslararası kaynak mühendislerinden Halil Kaya Gedik, 1953 yılında İstanbul Yıldız Teknik Okulu, Makine Teknikerliği Bölümü’nden mezun oldu. Eğitimine Almanya Staatliche Universitat Konstanz’da devam ederek makine mühendisliği diplomasını aldıktan sonra Alman Kaynak Cemiyeti DVS’ de, Uluslararası Kaynak Mühendisliği Programı’nı tamamladı ve bu alanda uzmanlaştı.

Almanya’daki eğitimi süresince MAN fabrikasının çeşitli bölümlerinde çalışan Halil Kaya Gedik, profesyonel çalışma hayatına 1957 yılında Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikaları Kaynak Grubu’nda başladı ve 60’lı yılların başında Türkiye’nin ilk yerli arabası olan ‘DEVRİM’ projesinde görev aldı. 1963 yılından itibaren özel sektörde kaynak alanındaki çalışmalarına devam eden Gedik, sırasıyla elektrot, döküm, vana ve kaynak makinesi fabrikalarını  kurdu. Türkiye’yi hassas döküm teknolojisi ile tanıştıran Halil Kaya Gedik, ülkemizde bu yöntemle döküm yapan ilk tesisi kurdu.

Halil Kaya Gedik’in kaynak bilimi ve teknolojisi üzerine pek çok yayını ve tercüme kitapları bulunuyor. Uluslararası Kaynak Mühendisliği eğitimini Türkiye’de yaygınlaştırmak ve geniş kitlelere ulaştırmak için büyük çaba sarf eden Halil Kaya Gedik, bu amaçla Gedik Eğitim Vakfı’nı (GEV) kurdu. Halil Kaya Gedik, iş dünyasında en çok ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli uzmanlar yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla da 2010 yılında Gedik Üniversitesi’ni Türk eğitim hayatına kazandırdı. Halil Kaya Gedik, 2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Üstün Hizmet Madalyası’ ile ödüllendirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duayen-sanayici-halil-kaya-gedik-topraga-verildi_100213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!