Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dubai Towers Arazisi İhaleye Çıkmayacak

Dubai Towers Arazisi İhaleye Çıkmayacak

Vatan Gazetesistanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Towers'ın yapılacağı Büyükşehir Belediyesi'ne ait Levent'teki araziyi, İstanbul adına en iyi şekilde değerlendireceklerini, hiçbir zaman kişisel menfaatleri ön plana çıkarmayacaklarını söyledi. Topbaş, konuyla ilgili basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu:

'Omurgasız ifadeler'
"Araziyi ihaleye çıkarmayacağız. Başka bir yöntem belirliyoruz. O yöntemle gelsinler. Onlarla da görüşeceğiz. Yöntemini daha sonra açıklayacağız. Bu araziyi bu kadar farklı değerlendirip 'Bu rakamları veririz' diyenlere bir fırsat doğacak. Öyle tribünlere oynayıp, lafı atıp, o sözlerin ortada kalacağını zannetmesinler. Onun için paralarını hazırlasınlar. 500 milyon dolar, 350 milyon dolar, diyen zatı muhteremi ve diğerlerini biz masaya çağıracağız. 'Gel bakalım buyur, paran hazır mı?' diyeceğiz. Eğer sözlerinin arkasında durmazlarsa, 'Niçin bunu söylediniz. Niçin toplumu yanlış yönlendiriyorsunuz?' diye sormak lazım. Sadece omurgasız ifadeler ortaya atmak olmaz. Net olmaları, söylediklerinin arkasında durmaları lazım. Adam gibi adam olmak lazım."

'Paraya ihtiyaç var'
Belediye Meclisi'nin kendisine "arsayı satma, değerlendirme yetkisi verdiğini" ifade eden Topbaş, "Büyükşehir Belediyesi'nin de paraya ihtiyacı var. Çok yol yapacağız. Çok hizmet edeceğiz. Gayrimenkulumuzu en iyi şekilde değerlendirmek için imar değişikliği yaptık. Bugüne kadar bize müracaat edenlere verdiğimiz maksimum hakları verdik. Fazla bir şey vermedik" dedi.

'YÜKSEKLİK SERBEST'
Dubai Towers arazine ilişkin imar değişikliğiyle emsalin 5.8'e çıkmadığını da bildiren Topbaş şöyle devam etti: "Bugüne kadar turizm de dahil olmak üzere, buna benzer yerlerde yapılan imar müracaatlarında alan müsaitse çevredeki yapılanma koşullarını da dikkate alarak 3 emsal brüt verdik. Plan notu olarak da 'zemin altında yapılanlar emsale ait değil' diye bir not koyduk. Bu not sadece bu arsa ile sınırlı değil. Ancak kendi arsamıza verilince 'Neden bu verildi' denildi."

Topbaş, bina yüksekliğinin serbest olduğunu da belirterek "Tabii taban alanı ile yüksekliği oranlayacaktır. Bir mimari projedir. O kısıtlamaları getirdiğiniz zaman, mimarın çalışma alanlarını yok edersiniz. Getirilmez. Getirdiğiniz zaman Türkiye'de istediğiniz mimarları yetiştiremezsiniz. 'Mimarlar cesaret edemez' dediğim bu. Burada o tasarım rahatlığı veriliyor" diye konuştu.

'5 milyar dolar yatırım'
Topbaş, sürecin neden uzadığına ilişkin sorulara da şu yanıtı verdi: "Dubaililer'le ilişkimiz sadece 300-500 milyon dolar boyutunda inşaat değil. 5 milyar doları konuşuyorsunuz. 5 milyar doların yatırını alanları sadece burası değil. Gayrimenkul yatırım ortaklığı. Çalışılıyor. Ne yatırımlar yapabilirler, bunları görmek lazım. Onlar da kentte nasıl hareket edeceklerini görmek isterler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dubai-towers-arazisi-ihaleye-cikmayacak_45772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!