Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dubai'ye 10 Milyar Dolarlık Nefes

Borç baskısı altındaki Dubai yönetimi, Abu Dabi Emirliğinden 10 milyar dolar acil yardım aldı. 10 milyar doların 4,2 milyar dolarlık kısmı, Dubai World'un emlak bölümü olan Nakheel şirketinin vadesi gelen borcu için kullanılacak. Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası da, emirlikler içindeki yerel bankalara fon sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

NTV
Dubai'ye 10 Milyar Dolarlık Nefes

Borç baskısı altındaki Dubai yönetimi, Abu Dabi Emirliğinden 10 milyar dolar acil yardım aldı. 10 milyar doların 4,2 milyar dolarlık kısmı, Dubai World'un emlak bölümü olan Nakheel şirketinin vadesi gelen borcu için kullanılacak. Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası da, emirlikler içindeki yerel bankalara fon sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Yardım haberi üzerine, Dubai Borsası yüzde 10'dan fazla değer kazandı. Dubai'nin toplam borcu 80 milyar doları buluyor. Dubai'nin bu ay 4,3 milyar dolar ve 2010 yılı ilk çeyreğinde 4,9 milyar dolar borç ödemesi var.

Müdahale kaçınılmazdı

Marketwatch'a konuşan UBS analisti Saud Mesud, "Abu Dabi, Dubai'nin içinde bulunduğu durumu bir süre izledikten sonra müdahale etmesinin kaçınılmaz olduğunu gördü" dedi.

Arqaam Varlık Yönetimi yöneticisi Ali Khan ise, "Dubai'den gelen haberler çok sevindirici. Birleşik Arap Emirlikleri ve bölge piyasalarında sert yükselişler bekliyoruz" diye konuştu.

Yeni iflas yasası hazırlığı

Dubai Emirliği ayrıca, Dubai World'ün ileride yine alacaklılarıyla ödeme anlaşmazlığına düşmesi  durumunda uygulanabilecek yeni bir iflas yasasının hazırlandığını duyurdu.

Dubai yönetiminden bir kaynak, Dubai World'ün borcunu yeniden yapılandırmada başarısız olması  halinde 14 Aralık itibariyle yürürlüğe girecek bu yeni yasayla şirketin iflas talebinde bulunabileceğini  kaydetti.

Emirlik, Dubai World'ün 26 milyar dolarlık borcu ile Emirates havayolları gibi değerli varlıklarını daha  önce birbirinden ayırmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dubaiye-10-milyar-dolarlik-nefes_74971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!