Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Duble Yol ve Metrobüs Sera Gazını Azalttı'

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, duble yolların ve metrobüslerin sera gazı salımını azalttığını belirtirken, Tesco Kipa CEO'su Paul Ritchie, yeşil vergilendirme önerdi.

Referans Gazetesi
'Duble Yol ve Metrobüs Sera Gazını Azalttı'

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, duble yolların ve metrobüslerin sera gazı salımını azalttığını belirtirken, Tesco Kipa CEO'su Paul Ritchie, yeşil vergilendirme önerdi.
 
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, küresel ısınmayı önleme, küresel iklim değişikliğiyle mücadele konusunda çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, "Duble yollar sayesinde yakıt tasarrufu sağlandığı için sera gazı salımı azaldı. İstanbul'da hizmete giren metrobüs ile büyük oranda sera gazı azaltımı yapıldı. Yine Marmaray tamamlandığında yılda 130 bin ton sera gazı emisyonunun atmosfere salımı engellenmiş olacak" dedi. Eroğlu, enerji verimliğinin artırılmasına yönelik tedbirlerin istenilen şekilde alınması halinde 2020 yılında yaklaşık 75 milyon ton, yani sera gazı emisyonunun yüzde 20'si oranında bir azalma sağlanacağını kaydetti. Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) Ankara'da düzenlediği "Küresel Isınma Kurultayı"nın açılışında konuşan Eroğlu, Türkiye'de sera gazı salımının yüzde 76'sının enerji üretiminden kaynaklandığını söyledi.
 
Kardeşim su vardı da biz mi içtik

Eroğlu, "Türkiye'nin 20-30 bin megavatlık bir potansiyeli var. Bugünkü birikim gücüyle 12 bin megavatlık bir potansiyele ulaşmak mümkün" dedi. Türkiye'nin su enerjisinden yararlanması gerektiğini, ancak bunun için geç kalındığını ifade eden Eroğlu, bu alanda 130 milyar kilovat saatlik bir potansiyele sahip olunmasına karşın sadece 48-50 milyarlık kısmının kullanılabildiğini anlattı. Bu konudaki eleştirilerin haksız olduğunu savunan Eroğlu, "Dereleri, suları satmadık. Sadece suyun kullanım hakkını sattık" dedi. Eroğlu, hidroelektrik santrallerin küresel ısınmaya karşı büyük etkisi olduğunu, bu santraller sayesinde yurtdışına yılda 12 milyar TL'nin çıkmasının önleneceğini savundu.

Eroğlu, "Değerli basın mensupları, lütfen gaza gelmeyin. ‘Sular satılıyor, peşkeş çekiliyor, dereler kuruyor...' Kardeşim o dere zaten yazın kuruyor, yani su vardı da biz mi içtik" dedi. Eroğlu, THY'nin taşıdığı yolcu adedince bir yerde ağaçlandırma yapmasını da önerdi.
 
Yeşil vergilendirme olsun

Tesco Kipa CEO'su Paul Ritchie, kurumları gerekli tedbirleri almaya özendirmek için ‘Yeşil vergilendirme'ye geçilmesini gündeme getirdi. Sera gazı emisyonlarının yüzde 75'inin doğrudan veya dolaylı olarak tüketicilerden kaynaklandığını hatırlatan Ritchie, "Kipa olarak ilk etapta 2020'ye kadar karbon salımını yüzde 50 oranında azaltmayı; 2050 yılında da ‘sıfır' karbon şirketi hedefliyoruz" dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/duble-yol-ve-metrobus-sera-gazini-azaltti_80443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!