Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Düğüm Çözüldü, Kadir Topbaş Yeniden Başkan

İstanbul son yılların en nefes nefese yerel seçimine sahne oldu. AKP ve CHP'nin adayları oldukça hareketli, yoğun bir seçim dönemi geçirdi. Yolsuzluk dosyaları açıldı, paçalar sıvanıp çamurda dolaşıldı, İstanbul'u tanıyan, tanımayan polemiğine girildi, yeni açılımlar yapıldı... Rekabet büyükşehir belediye başkanlığıyla sınırlı değildi. İstanbul'un

Radikal Gazetesi
Düğüm Çözüldü, Kadir Topbaş Yeniden Başkan

İstanbul son yılların en nefes nefese yerel seçimine sahne oldu. AKP ve CHP'nin adayları oldukça hareketli, yoğun bir seçim dönemi geçirdi. Yolsuzluk dosyaları açıldı, paçalar sıvanıp çamurda dolaşıldı, İstanbul'u tanıyan, tanımayan polemiğine girildi, yeni açılımlar yapıldı... Rekabet büyükşehir belediye başkanlığıyla sınırlı değildi. İstanbul'un ilçelerinde AKP ve CHP arasında yarış yoğun ve yorucu geçti. İstanbullu sandığa gitti. Kıran kırana giden yarışı AKP kazandı.

İlk açıklama CHP'den

İstanbul'da gecenin ilk açıklaması CHP'den geldi. CHP İstanbul yönetimi, seçim sonuçlarının yüzde 90'a yakınının belli olduğunu ve buna göre partilerinin İstanbul'da yüzde 1 farkla önde olduğunu açıkladı. Parti İl yönetimi oy sayımında aksaklıklar yaşanmaması için tüm partilileri sandık başlarına gitmeleri için uyardı. Hatta bunun için partililere SMS bile gönderildi. CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, televizyonlarda farklı bilgiler olduğunu söyleyerek "Biz gelen bilgilere göre sandıkların yüzde 90’ı açıldı. Bu bilgiye göre CHP yüzde 41.57, AKP yüzde 40.09 oranında oy aldı" dedi.

AKP'den missileme

AKP'liler ise CHP'nin açıklaması üzerine bir basın toplantısı yaparak Tekin'in iddiasını 'komik' olarak değerlendirdiler. AKP İl Başkanı Aziz Babuşçu şunları söyledi: "Sandıklarda bu işleri yapan arkadaşlarımız sonuçları ulaştırmakla meşguller. Son gülen iyi güler. Sandıklarda şu anda takip edilen çalışma bizim için aslolandır. Bir takım manipülasyonlarla sonuç elde etmeye çalışanlar ancak kendilerini bir miktar tatmin eder. Henüz sandıkların yüzde 30'u ortadadır. Bu sonuçların daha ötesinde bizim mazbatalarımızın geldiği sonuçlar vardır. Bu noktada seçim sürecini ciddi bir şekilde takip eden AK Parti'li arkadaşlar bu tür açıklamaları doğru ve etik bulmuyoruz. Bizce komik, daha önce de söylediğim gibi belki kaybetmenin verdiği psikolojik travmayla açıklanabilir. Ben arkadaşlarımdan şu an sahada sandık başlarında ciddi bir çalışmayla mazbataları eksiksiz alıp sonuçları ulaştırmalarını bekliyorum. Bizim teşkilatımız daha hızlı çalışsın, sonuçları bir an önce ulaştıralım. AK Parti'nin yerel yönetim anlayışını daha önce İstanbullular daha önce nasıl taktir etmişlerse, bu sefer de yine zafer ilan edeceğimizi buradan açıklıyorum."

Bilgisayar sisteminin çökmesine tepki

CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin saat 23.00’te kameraların karşısına geçtiler. Kılıçdaroğlu, AKP İstanbul İl Başkanı Babuşçu’nun açıklamalarına değiniren “Gereksiz ve sert bir açıklamaydı. Ben bir demokrasi şöleni yaşadığımız düşüncesindeyim. Bazı ilçelerde bilgisayar sistemleri çökmüş, seçimin sağlıklı sonuçlanmasını istiyorum. Teknolojinin başında bulunan kişiyi göreve çağıryorum" dedi. Kılıçdaroğlu, seçimin manipüle edilmemesini AKP’dekilerin de seçimin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için görev başına geçmesini istediğini belirtti. Bazı ilçelerde yerlerde elektriklerin kesilip sistemin çöktüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, çöken sistemlerin olduğu yerlere bazı CHP milletvekillerinin gidip sandıkların başında beklediklerini belirtti.

-Darülacezede'de otobüs hizmeti-

Darülaceze’deki yaşlıların hangi partiye oy verecekleri sorulup alınan yanıtlara göre seçim sandıklarına götürüldüğü konusundaki bir iddiayı soran gazeteciye Kılıçdaroğlu “Evet bu bilgi bize de gelmiştir. Yalnızca AKP’ye oy verecek yaşlılarımız, otobüslere bindirilip seçim sandıklarına götürülmüşler ve oy kullanmalarına izin verilmiştir. Biz bunu tutanaklarla tespit ettik ve avukat arkadaşlarımız bunun peşinde olacaklardır. Tabii ki böyle şeyleri duydukça endişeleniyorum" dedi. Kılıçdaroğlu elde edilen verilerin YSK’ya aktarıldığını, teknolojide bir çökme olursa bundan dolayı endişe duyabileceklerini fakat endişelerini açıkça ifade etmek istemediğini belirtti. Bizim istediğimiz sandıkların orana doğru yansıması" diye belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce bazı oy pusulalarının belediye çöplüklerinden çıkması olayıyla ilgili ise “Geçmişte yaşanan bazı kötü olayların yaşanmaması için çabalıyoruz. Birçok arkadaşımız, şu an sandıkların başındalar ve sandıklara sahip çıkıyorlar"

AKP beş yıl önce yüzde 41.9'du

2004 yılında İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkan adayı yine Kadir Topbaş'tı. AKP'nin karşısında CHP'nin adayıysa şimdi Kocaeli adayı olan seçimi kaybeden Sefa Sirmen'di. Seçim, bugünkü kadar kıran kırana bir rekabete sahne olmadı. Topbaş'ın kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu ki, öyle de oldu. AKP oyların yüzde 41.9'unu alırken, CHP'nin oyu yüzde 26.5'te kaldı.

CHP'nin aday bolluğu

Beş yıl sonra bugünün seçim zamanına yaklaşırken, AKP'nin adayının yeniden Topbaş olacağı bekleniyordu. CHP'yse sürpriz isim açıkladı: Kemal Kılıçdaroğlu. Kamuoyu Kılıçdaroğlu'nu o günlerde ortaya çıkardığı yolsuzluk dosyalarını sakin üslubuyla açıklamasıyla daha yakından tanımaya başlamıştı.

İstanbul'u kim tanır?

Topbaş'ın ilk çıkışı Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'u tanımaması üzerineydi. Kılıçdaroğlu evini İstanbul Kağıthane'ye taşıdı. Topbaş, Kılıçdaroğlu'nun Kağıthane'ye 'Kağıttepe' demesini örnek gösterip, "İstanbul'u bilmiyor" dedi. Tartışmaya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Kılıçdaroğlu ve yanından hiç ayrılmayan İl Başkanı Gürsel Tekin CHP'nin şimdiye kadar izlediği yöntemden çok farklı bir yol izledi. İstanbul'da birçok ilçeyi dolaştı, mahallelere girdi. Kılıçdaroğlu, yolsuzluk dosyalarını sürekli gündemde tuttu. Ortaya isimler atıp, 'kim bu' diye sordu. Topbaş Kılıçdaroğlu'nun bu iddialarına karşılık "Biz hizmet üretiyoruz, bazıları da laf üretiyor" cevabını verdi.

Çarşaf açılımı işe yaradı mı?

CHP'nin asıl açılımı türban, çarşaf ve imam konusunda oldu. CHP ilk çarşaf açılımını İstanbul'un yeni ilçelerinden olan Sultangazi'de yaptı. Bir başka çarşaf açılımını Eyüp'te yaptı. Ancak CHP'nin aday adayı Emin Atmaca, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'in etik olmayan teklifleriyle karşılaştığını iddia ederek adaylıktan çekilince çarşaflılar rozetleri çıkardı. CHP'nin bu açılımı seçimlerde işine yaramadı. Eyüp ve Sultangazi'de AKP'de öne geçti.

İmam açılımı da olmadı

CHP bir başka iddialı açılımını 'AKP'nin kalesi' olarak bilinen Sultanbeyli'de yaptı. Bu kez CHP'nin adayı bir imamdı. Sultanahmet Camisi'nin eski imamı Osman Nuri Bedir, seçim çalışması sırasında "Bizi izlemeye devam edin, zafer bizimdir, zafer inananlarındır" dedi. Ancak seçim sonuçlarına göre bu açılım da işe yaramadı. Çünkü AKP'nin adayı yüzde eski imama fark attı.

Yeni ilçeler AKP'nin

Seçim sonuçları İstanbul'un yeni ilçelerinde AKP'nin zaferini ortaya çıkardı. Yeni ilçelerden Sancaktepe, Sultangazi, Arnavutköy, Çekmeköy, Esenyurt ve Başakşehir'de AKP adayları seçim yarışını önde tamamladı. Ataşehir ve Beylikdüzü'ndeyse CHP'li adaylar öndeydi. Yeni ilçelerden Sultangazi CHP'nin çarşaf açılımını yaptığı ilçe olarak dikkat çekmişti. Esenyurt'taysa yarışın DTP ile AKP arasında geçmesi bekleniyordu. Ancak DTP beklediği oyu alamadı.

İstanbul'un sürprizleri

Coşkun Özden Adalar'da uzun süre belediye başkanlığını kimseye kaptırmamıştı. Daha önce Anavatan Partisi'nden belediye başkanı olan Özden 2004 seçimlerinde AKP'den aday olmuş ve yüzde 54.4 gibi yüksek bir oranla belediye başkanı olmuştu. Ancak dünkü seçimlerde son verilen CHP'nin adayı Mustafa Farsakoğlu öndeydi. Sarıyer'de de CHP'nin adayı Şükrü Genç, AKP'li adaydan önde görünüyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dugum-cozuldu-kadir-topbas-yeniden-baskan_67782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!