Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünya Afet Raporu: Türkiye’de Binalar Sağlamlaşırsa Kayıplar Azalır

Uluslararası Kızılhaç ve Uluslararası Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun hazırladığı raporda Türkiye’de meydana gelebilecek depremlerde can kaybını

NTV-MSNBCb>Uluslararası Kızılhaç ve Uluslararası Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun hazırladığı raporda Türkiye’de meydana gelebilecek depremlerde can kaybını en aza indirmek için çeşitli öneriler sıralanıyor.
Federasyon’un 2002 afet raporunda, önce Türkiye’deki binaların genel durumu üzerinde duruldu. Raporda Türkiye’de 1939 yılından bu yana kurallar olmasına rağmen, bunlara pek uyulmadığına ve her bölgenin kendi kurtarma ekibine sahip olması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bir Avrupalı sismoloji uzmanı ‘Politikacıların depreme olan ilgisini ayakta tutmak için her beş yılda bir depreme ihtiyacınız var ’ diyerek politikacılara gönderme yaptı.
Uluslararası Kızılhaç örgütü, 2002 Dünya Afet Raporunda Türkiye’ye geniş ayırdı. Raporda Türkiye’de meydana gelebilecek depremlerde can kaybını en aza indirmek için çeşitli öneriler sıralanıyor.
Uluslararası Kızılhaç ve Uluslararası Kızılay dernekleri federasyonu, 2002 afet raporunda önce Türkiye’deki binaların genel durumu üzerinde duruyor.

“SAĞLAMLAŞTIRMA ÇOK ZOR”
Afet raporunda, Türkiye’de binaların sağlamlaştırılması halinde can kaybının kesinlikle çok daha az olacağına dikkat çekiliyor. Türkiye’de 1939 yılından bu yana kurallar olmasına rağmen, bunlara pek uyulmadığına dikkat çekilireken, inşaat kontrolörlerinin de bilgisiz olduğu vurgulanıyor. Bu bilgisizliğin mimarlar ve mühendisler için de geçerli olduğu raporda altı çizilen sorunlar arasında.

“ÖNCE KRİTİK YAPILAR”
Dünya afet raporunu hazırlayan uzmanlar, Türkiye’de öncelikle hastane, okul gibi kritik yapıların sağlamlaştırılmasını öneriyor.

“YEREL KURTARMA EKİPLERİ OLUŞTURULSUN”
Kızılhaç raporunda kurtarma ekipleri üzerinde de önemle duruldu. Türkiye’de meydana gelen depremlerde 50 bin kişinin enkaz altından sağ çıkarıldığı, bunların yüzde 98’inin o yörenin insanları tarafından kurtarıldığı hatırlatılıyor. Rapora göre, afet bölgesi dışından gelen ekiplerin kurtardığı insan sayısı ise sadece 350.
Uluslararası örgüt bu tespiti yaptıktan sonra, her bölgenin kendi kurtarma ekibine sahip olmasını öneriyor.
Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu raporunda politikacılara da gönderme yapılıyor ve bir Avrupalı sismoji uzmanının şu sözlerine yer veriliyor.
‘Politikacıların depreme olan ilgisini ayakta tutmanız için her beş yılda bir depreme ihtiyacınız var.’

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-afet-raporu-turkiyede-binalar-saglamlasirsa-kayiplar-azalir_1640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!