Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Barış Anıtı Bayraklı'nın Oldu

Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan ancak proje alanı Milli Emlak'a ait olduğu için yeni ilçe olarak ayrılma sürecinde Bayraklı sınırında kalan Dünya Barış Anıtı ile ilgili sorun çözüldü. Ortada kalan anıt, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ arasında imzalanan protokolle Bayraklı Belediyesi'ne

Yeni Asır Gazetesi
Dünya Barış Anıtı Bayraklı'nın Oldu

Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan ancak proje alanı Milli Emlak'a ait olduğu için yeni ilçe olarak ayrılma sürecinde Bayraklı sınırında kalan Dünya Barış Anıtı ile ilgili sorun çözüldü. Ortada kalan anıt, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ arasında imzalanan protokolle Bayraklı Belediyesi'ne devredildi.

Prestij proje

Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında, Milli Emlak ile yaptıkları tahsis sözleşmesini yenilemeyerek, alanı Bayraklı Belediyesi'ne bırakmıştı. Milli Emlak'tan tahsisi almak için girişimlere başlayan Bayraklı Belediyesi ile anıtı 3.5 milyon TL'ye mal eden Karşıyaka Belediyesi bu dönemde maliyet krizi yaşamıştı. Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, "prestij projem" dediği anıt ile ilgili olarak, "Anıtı maliyet fiyatına Bayraklı'ya verebiliriz" demişti. Başkan Karabağ da, "Para vermeyiz" karşılığını vermişti. Karşıyaka'nın alanda bulunan işletmeleri terk etmesi ile ortada kalan Dünya Barış Anıtı ile ilgili olarak iki belediye sorunlarını çözdü. Alanın tahsisini Milli Emlak'tan alan Bayraklı Belediyesi, yapılan ikili görüşmeler sonunda Karşıyaka Belediyesi ile bedelsiz devir konusunda anlaştı.

Anıtın inşa edildiği alanda bir araya gelen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Dünya Barış Anıtı'nın altında devir teslim protokolünü imzaladı. Bayraklı Belediyesi'nin bazı eksikliklerin giderilmesinin ardından tesisleri işletmeye açacağı belirtildi. Dünya Barış Anıtı ile birlikte alanda bulunan 2 Temmuz Sivas ve 1 Mayıs Emek anıtları da Bayraklı Belediyesi'ne geçti. Devir teslim protokolünde konuşan Durak, bölünme yaşanmadan önce hayata geçirilen eseri yaşatmak istediklerini söyledi. Bayraklı Belediyesi'nin anıtı bıraktıkları yerden eksiklerini tamamlayarak güzelleştirmeye devam edeceğine emin olduklarını belirten Durak, "Kentsel dönüşüm ve yenileme projesi çerçevesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğüm 60 dönümlük alanı, kayalık olmaktan kurtardık ve İzmir'e dev bir simge kazandırdık. Gerçek değeri 20-30 milyon TL olan bir yeri, çok ucuza mal ettik. Ağaçlandırmalarını kendi imkanlarımızla yaptık. Birkaç eksiğinin tamamlanmasının ardından anıtın, İzmir turizmine fayda sağlayacağını umuyorum" dedi.

Sorunun iki belediye başkanı arasında uygarca çözüldüğünü belirten Karabağ, "Ayrılsak da beraberiz. Anıtı ve içinde bulunan işletmeleri daha işlevsel hale getireceğiz. Tesise, vatandaşlar kışın da gelebilecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-baris-aniti-bayraklinin-oldu_76090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!