Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Çevre Günü’nün Bu Yılki Teması ‘Su’

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Çevre Günü’nde su sıkıntısına dikkat çekerek, su sorunu yüzünden 2 milyar kişinin ölümle karşı karşıya olduğunu bil

NTV-MSNBCb>Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Çevre Günü’nde su sıkıntısına dikkat çekerek, su sorunu yüzünden 2 milyar kişinin ölümle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, temiz su sıkıntısına bağlı hastalıklar yüzünden her 8 saniyede 1 çocuğun öldüğünü vurguladı. Her 6 kişiden 1’inin düzenli olarak temiz içme suyuna ulaşamadığı belirtilen açıklamada, bu rakamın yaklaşık iki katının da (2.4 milyar kişi) yeterli sağlık korumasından mahrum olduğuna dikkat çekildi.

BM Çevre Günü’nün bu yılki ana konusu “su” olarak belirlenirken, dünya çapındaki etkinliklerde de BM’nin dünyadaki en değerli kaynak olarak nitelediği suyla ilgili sorunlara dikkat çekilecek. Sağlık uzmanları, nehirlerin çoğunun kuruduğunu ya da kimyasal atıklarla kirlendiğini ve dünyanın 3’te 1’lik bölümünde su kuyularında arsenik kirlenmesi olduğuna dikkat çekerek, temiz su kaynaklarının tükenmekte olduğunu belirtiyor.
BM, Tokyo’dan Toronto’ya, İngiltere’den Lübnan’a kadar birçok yerde su sıkıntısı ve diğer çevre sorunlarına dikkat çekmek üzere çeşitli etkinlikler düzenledi. Yine de ana temanın su olduğunu belirten BM Çevre Programı, “Kim olduğumuzun, nerede ve ne yaptığımızın hiçbir önemi yok, hepimizin de suya ihtiyacı var” açıklamasında bulundu.
Bu arada, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de hükümet, gelecek birkaç yıl için suların kirlenmesiyle mücadele için 30 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığını bildirdi. Çin Çevre Bakanlığı, ülkenin hala su kaynakları sıkıntısı ve su kirliliği sorununun çok ciddi boyutta olduğunu belirterek, kendileri için bu yılın en öncelikli konusunun halka temiz içme suyu sağlamak olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-cevre-gununun-bu-yilki-temasi-su_4654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!