Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünya Devi Çin, Enerji Tüketiminde de Lider

Dünya enerji talebinin 2035 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 1,4 artması beklenirken, Çin'in, dünyanın en fazla enerji tüketen ülkesi olması öngörülüyor. Hindistan'ın, 2035 yılında, sırasıyla Çin, ABD ve AB'nin ardından, dördüncü büyük enerji tüketicisi olması bekleniyor. Söz konusu dört büyük tüketicinin, 2035 yılında dünya toplam enerji

yapi.com.tr / AA
Dünya Devi Çin, Enerji Tüketiminde de Lider

Dünya enerji talebinin 2035 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 1,4 artması beklenirken, Çin'in, dünyanın en fazla enerji tüketen ülkesi olması öngörülüyor. Hindistan'ın, 2035 yılında, sırasıyla Çin, ABD ve AB'nin ardından, dördüncü büyük enerji tüketicisi olması bekleniyor. Söz konusu dört büyük tüketicinin, 2035 yılında dünya toplam enerji arzının, yüzde 55'ini tüketeceği tahmin ediliyor.

Dünya nüfusunun yüzde 20'si elektrik kullanamıyor

AA muhabirinin Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) Elektrik Üretim Sektör Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, günümüzde dünya nüfusunun yüzde 20'sinden fazlasını teşkil eden 1,4 milyar insan halen elektriğe kavuşmuş değilken, dünya nüfusunun yüzde 40'ı olan 2,7 milyar insan ise yemek pişirmek için, geleneksel yöntemlerle biyokütle enerjisinden yararlanıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı projeksiyonları bu durumun uzun dönemde de devam edeceğini ve 2030 yılında yüzde 87'si kırsal bölgede yaşayan 1,2 milyar insanın elektriksiz yaşamaya devam edeceğini gösterirken, bu insanların büyük kısmı Orta ve Güney Afrika, Hindistan ve gelişmekte olan Asya ülkelerinde (Çin hariç) yaşıyor olacak.

Bu ülkelerdeki açlık ve yoksullukla mücadelenin başarılı olması, enerjiye erişim konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmesine bağlı olup, bu ilerlemelerin sağlanması için, 2030 yılına kadar ilave yıllık 36 milyar dolar harcama yapılmasına ihtiyaç bulunuyor.

Yapılan projeksiyon çalışmaları, mevcut enerji politikalarının devamı halinde, 2035 yılına kadar dünya enerji talebinin, ortalama yıllık yüzde 1,4'lük artışlarla, 2008 yılına göre yüzde 47 daha fazla olacağına işaret ediyor. Talep artışının yüzde 89,7'sinin, 2008-2035 döneminde ekonomik büyüme oranları yüksek (yıllık ortalama yüzde 4,6) öngörülen ve hızlı nüfus artış oranına sahip Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) dışı ülkelerde (özellikle Çin ve Hindistan'da), yıllık ortalama yüzde 2,2'lik bir değerle, oluşacağı hesaplanıyor.

Aynı dönemde yıllık gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) artış ortalaması yüzde 1,8 olarak öngörülen OECD ülkelerinde ise yıllık ortalama yüzde 0,3'lük artışlar bekleniyor.

En büyük tüketici Çin

Çin'in, dünyanın en fazla enerji tüketen ülkesi konumunda olacağı, 2035 yılında Hindistan'ın sırasıyla Çin, ABD ve Avrupa Birliği'nin ardından dördüncü büyük enerji tüketicisi olması öngörülüyor. Söz konusu dört büyük tüketici, 2035 yılına gelindiğinde dünya toplam enerji arzının yüzde 55'ini tüketecek.

Bu talep artışının sürdürülebilir koşullarda karşılanabilmesi için ise enerji sektöründe yaklaşık 32,8 trilyon ABD Doları (2009 rakamlarıyla) değerinde yatırım yapılmasına ihtiyaç duyulduğu hesaplanıyor.

Elektrik enerjisi

Tüm dünyada son 25 yılda, özellikle elektrik enerjisine talebin yoğunlaştığı gözlemleniyor. Elektriğin 2035 yılına kadar en hızlı büyüyen (yüzde 2,5) son kullanıcı enerji formu olması, nihai enerji tüketimindeki payının 2020'de yüzde 20'ye, 2035'te ise yüzde 23'e çıkması bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan senaryo çalışmasına göre, tüm dünyada elektrik enerjisi kurulu güç kapasitesinin 2035 yılına kadar brüt 4,160 GW artacağı tahmin ediliyor.

Bu bağlamda elektrik sektörünün, Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan Yeni Politikalar Senaryosu'na göre, 2010-2035 döneminde yapılması beklenen 32,8 trilyon dolarlık enerji yatırımlarındaki payının tek başına 16,6 trilyon dolar (2009 rakamlarıyla) olacağı öngörülüyor.

Geriye kalan 8 trilyon dolarlık yatırımın petrol, 7,1 trilyon dolarlık yatırımın doğal gaz ve 0,7 trilyon dolarlık yatırımın ise kömür sektöründe yapılacağı hesaplanıyor. Bu yatırımların yüzde 64'ünün, talep ve üretimin en hızlı arttığı OECD-dışı ülkelerde (tek başına Çin 5,1 trilyon dolar) yapılması bekleniyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-devi-cin-enerji-tuketiminde-de-lider_87477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!