Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Harikası Anıt İçin AİHM'ye Dava Hazırlığı

İngiliz arkeologlar tarafından yaklaşık 150 yıl önce Bodrum’dan British Museum’a götürülen Mausoleon Anıtı’nın Türkiye’ye geri getirilmesi için kampanya başlatıldı.

Zaman
Dünya Harikası Anıt İçin AİHM'ye Dava Hazırlığı

ngiliz arkeologlar tarafından yaklaşık 150 yıl önce Bodrum’dan British Museum’a götürülen Mausoleon Anıtı’nın Türkiye’ye geri getirilmesi için kampanya başlatıldı.

Kampanya kapsamında belgesel film çekildi, 30 bin imza toplandı. Kampanyayı düzenleyen bir grup avukat dünyanın yedi harikasından olan anıtı geri almak için British Museum’u Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmeye hazırlanıyor. 1846 yılında Londra’ya götürülen Mausoleon’un Türkiye’ye getirilmesi amacıyla İstanbul ve İzmir’den 30’a yakın avukat, Bodrum Belediyesi ve sivil toplum örgütleri ortak bir kampanya başlattı. Bu amaçla “Antik Halikarnassos” adlı bir belgesel film çekildi. Kampanyanın başlamasından sonra Bodrum Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’ndan kendilerine destek geldiğini ifade eden Avukat Remzi Kazmaz, “Dava sürecine başlamadan önce kamuoyu oluşturmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuşuyor. Kazmaz, Bodrum Belediyesi ve Alternatif Sinema grubu olarak büyük bir imza kampanyasını başlattıklarını ve 30 bini aşkın imza topladıklarını da kaydediyor. Kampanyanın bir diğer ilginç çalışması ise geçtiğimiz hafta çarşamba günü Londra’daki British Museum’a siyah çelenk bırakılması oldu. Kazmaz 30 avukat ile beraber önce İngiltere’de gerekli mahkemelere, sonuç alamazlarsa konuyu AİHM’ye götüreceklerini kaydediyor. Uluslararası hukuk uzmanı avukat Serkan Cengiz de “İngiltere, dünyanın birçok yerinden aldığı tarihî eserleri British Museum’da sergiliyor. Bu eserlerin gerçek sahibi ülkeler geri almak için çeşitli hukuki süreç başlatmış durumda. Yunanistan ve Mısır’dan benzer olaylar var.” diyor. Mausoleon Anıtı, Kraliçe Artemis tarafından Bodrum bölgesinde MÖ 377-353 yılları arasında hüküm süren kocası Mausoleus için yaptırıldı. 150 yıl kadar önce İngiliz arkeologlar tarafından çıkarılan anıta ait heykel ve kabartmalar, British Museum’da sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-harikasi-anit-icin-aihmye-dava-hazirligi_31232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!