Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya, Rüzgardan Enerji Politikalarını Konuşuyor

Nükleer enerjinin küresel olarak azaltılmasını amaçlayan ve bianet'in de medya sponsoru olduğu 9. Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı (WWEC) bugün İstanbul'da başladı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Durak, Türkiye'de rüzgar enerjisinin gelişiminin yeterli seviyede olmadığını belirtti.

bianet.org
Dünya, Rüzgardan Enerji Politikalarını Konuşuyor

Nükleer enerjinin küresel olarak azaltılmasını amaçlayan ve bianet'in de medya sponsoru olduğu 9. Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı (WWEC) bugün İstanbul'da başladı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Durak, Türkiye'de rüzgar enerjisinin gelişiminin yeterli seviyede olmadığını belirtti.

Almanya Çevre, Doğa Konuma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı (BMU) Uzmanı Kal Schlegelmilch de nükleer enerjinin azaltılması için nükleer yakıtlar için ağır vergi külfetleri getirdiklerini belirtirken, Çin Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Dekin ise "İnsanoğlunun önündeki en büyük engelin ise iklim değişikliği sorunu. Bu nedenle rüzgar enerjisini zararsız ve son derece avantajlı bir sektör olarak kullanmak zorundayız" dedi.

Sütlüce'deki Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen üç günlük konferansın ilk sunumu BWE Alman Rüzgar Enerjisi Birliği'nden Heinrich Barteld yaptı. Barteld, Almanya'nın  yüksek sanayileşmiş bir ülke olduğunu belirterek, "Buna karşın Almanya tehlikeli nükleer enerji tesislerinden uzaklaşılacak ve önümüzdeki yıllarda da tümü tamamen kapatılmış olacak" dedi.

"Bu yılın başlarında Çevre bakanlığımız enerjinin arzı için yüzde yüz yenilebilir enerji sistemine geçilmesi gerektiğine karar verdi. Kömürden, petroldan ve doğalgazdan uzaklaşılmasına karar verildi. Böylece gelecekt e askeri ekipmana para harcamak, nadir kaynakları elde etmek için birbirimizle kavga etmeye gerek kalmayacak."

TÜREB Başkanı Murat Durak da, "Türkiye'de rüzgar enerjisi sektöründe herşey ne yazık ki yolunda değil.  Yurtdışından gelenler bana kızmasın ama onlara şunu söylemek istiyorum. Bu ülkeye türbün satıyorsunuz. Lütfen bu ülkeye yatırım da yapın. Yoksa sizin ülkeniz krizden çıkınca biz krize gireceğiz." şeklinde konuştu.

Çin Rüzgar Enerjisi Birliği (CWEA) Başkanı Prof. Dr. He Dekin de, "Çin'de de rüzgar enerjisi teknolojisi hızla gelişti. Rüzgar çiftliklerinin geliştirilmesi korusunda ise Çin'de ayrıca bir önem veriliyor. Bu sürece ilişkin program tamamlandıktan sonra 150 bin kilowatt olacak" dedi. Çin'de rüzgar çiftlikleri konusunda rekabet edebilecek konumda olduklarını belirten Dekin, "İklim değişikliği sorunu karşısında rüzgar enerjisini zararsız ve avantajlı bir şekilde kullanmalıyız" dedi.

Uluslar arası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Müdürü Helene Pelosse da IRENA'nın 8 Temmuz'dan itibaren tam teşekküllü bir ajans haline geleceğini duyurdu.

Schlegelmilch de nükleer enerjinin azaltılması için aldıkları kararı paylaştı: "Alman hükümeti sekiz gün önce, nükleer yakıt için ağır vergi külfetleri, yenilebilir enerji için ise vergi kolaylıkları yapmaya karar verdi."

Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) Genel Müdürü Mustafa Kemal Büyükmıhçı, Türkiye'nin enerji politakasını "sınırlı kaynakların en iyi yekilde değerlendirileceği, ucuz, temiz Doğu'nun enerjisinin  Batıya taşındığı bir düzen kurulması" şeklinde açıkladı. Büyükmıhçı'nın konuşmasının ardından 2010 Dünya Rüzgar Enerjisi Ödülleri sahiplerine verildi.  Etkinlikte Volker Thomsen de konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-ruzgardan-enerji-politikalarini-konusuyor_80464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!