Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Dünya, Sürdürülebilir Kalkınma Konusunda Yenilenmiş Bir Taahhüde İhtiyaç Duymaktadır''

İstanbul'da düzenlenen ve iki gün süren ''Küresel İnsani Gelişme Forumu''na ilişkin deklarasyonda ''Küresel kalkınma gündemini yeniden ele almanın zamanının geldiği belirtilerek, ''Dünya, sürdürülebilir kalkınma konusunda yenilenmiş bir taahhüde ve bu taahhüdün uygulanması için güçlü siyasi liderliğe ihtiyaç duymaktadır'' ifadesi kullanıldı.

yapi.com.tr / AA
''Dünya, Sürdürülebilir Kalkınma Konusunda Yenilenmiş Bir Taahhüde İhtiyaç Duymaktadır''

İstanbul'da düzenlenen ve iki gün süren ''Küresel İnsani Gelişme Forumu''na ilişkin deklarasyonda ''Küresel kalkınma gündemini yeniden ele almanın zamanının geldiği belirtilerek, ''Dünya, sürdürülebilir kalkınma konusunda yenilenmiş bir taahhüde ve bu taahhüdün uygulanması için güçlü siyasi liderliğe ihtiyaç duymaktadır'' ifadesi kullanıldı.

Kalkınma Bakanlığı tarafından yayımlanan ve katılımcı ülke yetkililerinin görüşlerine yer verilen ''Herkes İçin Hakkaniyetli ve Sürdürülebilir Bir Geleceğe Doğru'' başlıklı deklarasyonda, katılımcı ülkelerin herkes için hakkaniyetli, insana odaklanan sürdürülebilir kalkınmanın, küresel ilerlemenin temeli olması gerektiğini kabul ettiği kaydedildi.

Söz konusu ülkelerin sürdürülebilir kalkınmanın üç bileşeni olan sosyal, ekonomik ve çevresel unsurları içeren ve insanı kalkınmanın odağına koyan yeni bir vizyona ihtiyaç duyulduğu fikrinde birleştikleri belirtilen deklarasyonda, ''Bu, tamamen uyumlu ve tamamlayıcı sürdürülebilir kalkınma politikalarının sinerji oluşturacak şekilde bütünleştirilmesini gerektirmektedir'' görüşüne yer verildi.

Kalkınmanın insanlarla ve insanlar için hakkaniyetli, kapsayıcı ve insan hakları temelinde olması gerektiğine dikkati çekilen deklarasyonda bu görüşün, Haziran 2012'de Rio de Janerio'da düzenlenecek Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nda yürütülecek çalışmaların temelini oluşturması gerektiğine inanıldığı ifade edildi.

''Dünyanın güçlü siyasi liderliğe ihtiyacı var''

Küresel kalkınma gündemini yeniden ele almanın zamanının geldiği belirtilen deklarasyonda, ''Dünya, sürdürülebilir kalkınma konusunda yenilenmiş bir taahhüde ve bu taahhüdün uygulanması için güçlü siyasi liderliğe ihtiyaç duymaktadır'' denildi.

Evrensel değerler ve küresel sosyal adalet üzerine temellendirilen, hakkaniyetli büyüme ile çevresel sürdürülebilirliği bir araya getiren küresel bir vizyonun gerekli olduğu vurgulanan deklarasyonda şu ifadeler kullanıldı:

''Ekonomik kalkınmanın çoğu zaman çevresel bozulma ve artan eşitsizliği beraberinde getirmekte olduğu kabul edilerek, sosyal içerme, sosyal koruma ve hakkaniyet hususlarına daha fazla önem verilmelidir. BM Genel Sekreterinin Yüksek Düzeyli Küresel Sürdürülebilirlik Paneli ve UNDP İnsani Gelişme Raporlarında şekillendirilen bu vizyon, İstanbul'da tarafımızca tartışılmıştır.

Daha sürdürülebilir ve hakkaniyetli kalkınmanın sağlanması amacıyla günümüz zorluklarının aşılmasına yönelik yenilikçi çözümlerin finansmanı için ilave kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Resmi kalkınma yardımı önemli bir kaynak olmaya devam etmektedir ve etkili bir şekilde kullanılmalıdır.

Küresel çevresel ve sosyal sorunların çözümü için küresel sermaye ve yerel kaynakların harekete geçirilmesinde eşgüdümlü bir yaklaşım gereklidir. Özel sektör ve sivil toplumu dahil eden yeni ortaklıklar, kaynakları artırabilir ve günümüz insanları ile gelecek nesiller için daha iyi bir yaşama katkı sağlayabilir.''

Kadınların önemine dikkat çekildi

Sürdürülebilir kalkınma için kadınların temel hizmetlere erişimlerinin sağlanmasının önemine de değinilen deklarasyonda, ''Kadınların güçlendirilmesi ile eğitim, sağlık ve temel hizmetlere erişimlerinin sağlanması ve iş gücüne katılımları yoluyla fırsatlarının geliştirilmesi elzemdir. Kadınların karar alma süreçlerine daha geniş katılımlarının teşvik edilmesi sürdürülebilir kalkınma çabaları için hayatidir'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Küresel, bölgesel, ulusal ve yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma için iyi yönetişim şart olduğu belirtilen deklarasyonda, Birleşmiş Milletler'in kapsamlı sürdürülebilir kalkınma stratejilerinin oluşturulması ve uygulanması açısından ulusal kapasitelerin desteklenmesi ve tüm toplumsal aktörlerin sürece dahil edilmesinin önemi vurgulandı.

Katılımcı ülkelerin ekonomik büyüme ve refah artışının kapsayıcı, insana yaraşır yeni iş alanları yaratıcı ve yoksulluğu azaltıcı olması gerektiğinin farkında oldukları ifade edilen deklarasyonda, ''Faydalar toplumun her bireyine ulaştırılmalıdır. Hak temelli toplumsal anlaşmaların oluşturulması ve sosyal korumanın çevre boyutunu da içerecek şekilde genişletilmesi yoluyla herkesin temiz ve güvenli bir çevreye ve düzgün yaşam standartlarına sahip olma hakkının sağlanması ve savunulması da gerekmektedir'' görüşü savunuldu.

Sürdürülebilir kalkınmanın ölçülmesi

Gelecek nesillerin şimdiki nesillerle en azından aynı kalkınma fırsatlarına sahip olmasını sağlayabilmek için mevcut üretim ve tüketim şekillerinde düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu ve bu düzenlemelerin yapısal dönüşümleri gerektireceği kaydedilen deklarasyonda, şu görüşlere yer verildi:

''Ölçümlemenin öneminin ve gücünün de farkındayız. Neyi ölçebilirsek onu yönetebiliriz. Buna karşılık, ne ölçtüğümüz ne yaptığımızı etkiler. Bu nedenle sürdürülebilir kalkınmaya doğru ilerlemenin daha kapsamlı bir şekilde ölçülmesi hayatidir. İnsani gelişmeye dair resmin bütününün yakalanabilmesi için GSYH'nin ötesine geçen, sürdürülebilir ve hakkaniyetli sonuçları vurgulayan ölçüm yöntemlerine ihtiyaç duymaktayız.

İlerlemenin ölçülmesi için daha uygun yöntemleri tasarlamak ve kullanmak amacıyla Birleşmiş Milletler'de ve dünyanın başka yerlerinde yürütülen çalışmalara ve uygun bir şekilde verilerin toplamasında ülkeler ile toplumlara daha fazla destek olunmasında ısrarcıyız.''

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un ''Yüksek Düzeyli Küresel Sürdürülebilirlik Paneli ile Sürdürülebilirlik ve Hakkaniyet üzerine İnsani Gelişme 2011 Raporu''ndaki tavsiyelerin katılımcı ülkelerce ''memnuniyetle'' karşılandığı belirtilen deklarasyonda, 2015 yılında ''Binyıl Kalkınma Hedefleri''ni gerçekleştirmeye yönelik ilerlemenin devam ettirilmesinin önemi vurgulandı.

Deklarasyonda 2015 sonrası için ''Tüm milletlerle ilgili olması açısından evrensel bir karaktere sahip olan, özellikle en az gelişmiş ülkeler için yoksulluk ve eşitsizliğin azaltılmasının devam eden önemini de içerecek şekilde sürdürülebilir kalkınma gündeminin bütününü yansıtan, sürdürülebilir kalkınmanın üç bileşenini (sosyal, ekonomik ve çevresel) ve bileşenler arasındaki bağlantıları içeren, ilerlemenin etkili bir şekilde izlenmesini teşvik edebilecek ve zorluklara karşılık verilebilmesini sağlayacak ölçülebilir göstergelere dayanan'' yeni bir küresel çerçeve konusunda fikir birliği oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Deklarasyonda, ayrıca foruma ev sahipliği yapan Türkiye Hükümeti'ne de teşekkür edildi.

ETİKETLER: yeşil ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-surdurulebilir-kalkinma-konusunda-yenilenmis-bir-taahhude-ihtiyac-duymaktadir_91286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!