Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Ticaret Merkezi Anıtı İçin Son Değişiklikler Yapıldı

Dünya Ticaret Merkezi Anıtı için Ground Zero'da yapılan projenin son hali 16 Aralık 2004 tarihinde açıklandı.

yapi.com.tr/ Deniz TÜRKERİ
Dünya Ticaret Merkezi Anıtı İçin Son Değişiklikler Yapıldı

br/> Dünya Ticaret Merkezi Anıtı için Ground Zero'da yapılan projenin son hali 16 Aralık 2004 tarihinde açıklandı. Son aşamadaki planlar Yahudi Müzesi'nde, Handel Architects den mimar Michael Arad tarafından tanıtıldı. Arad'ın tasarım ekibi peyzaj mimarı Peter Walker ve mimar Max Bond'tan oluşuyor.


Arad'ın orijinal tasarımı ikiz kulelerin kapladığı alan kadar büyük boşlukları kapsıyor. Bu boşluklar iç içe ve küçülerek derinleşen havuzlardan oluşuyor. Tasarımın son halinde bulunan anıtsal boşluğun kesinleşen detaylarından bir tanesi,iki havuz arasında bulunan bu boşluğun, kaybolanların isimlerinin yer aldığı bir toplanma mekanı yaratması.

Sade bir plandan oluşan yeni tasarım, aynı zamanda ticaret merkezinin kalıntılarının görülebilmesine olanak sağlıyor. En alt (temel) seviyede, ticaret merkezinde yıkıma maruz kalmış kiriş kalıntıları, ziyaretçilerin görebilecekleri ve dokunabilecekleri şekilde konumlandırılmış.Ziyaretçiler, yapının yıkılışında bozulmadan ayakta kalabilmiş parçaları temelden cadde seviyesine doğru uzun bir rampa boyunca görebiliyorlar.

Tasarımın son halinde aynı zamanda anıtın cadde seviyesinde yapılacak peyzaj da değiştirilmiş. Değişim, meşe ağaçlarının rasgele dizilişi ile birlikte doğal bir peyzaj oluşturacak. Böylece kaybedilenleri hatırlatan bir "anma korusu" oluşacak.http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-ticaret-merkezi-aniti-icin-son-degisiklikler-yapildi_22023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!