Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Ülkeleri Meryem Ana Evi için Birleşti

Efes'in, başvuru dosyasında yer almamasına karşın Selçuk ilçesindeki önemli kültürel değerlerden Meryem Ana Evi'ni de kapsayacak şekilde "UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi"nde yer almasının Lübnan'ın verdiği önerge ve UNESCO Dünya Miras Komitesi üyesi ülkelerinin desteğiyle sağlandığı bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Dünya Ülkeleri Meryem Ana Evi için Birleşti

Selçuk Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Almanya'nın Bonn kentinde yapılan UNESCO Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısında, dünya ülkelerinin Meryem Ana Evi için birleştiği ifade edildi.

Komiteye sunulan başvuru dosyasının Efes antik kenti, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçihöyük'ü kapsadığı belirtilen açıklamada, Meryem Ana Evi'nin Lübnan delegasyonunun sunduğu önergeyle listeye dahil edildiği kaydedildi. Açıklamada, Portekiz, Japonya, Malezya, Filipinler, Senegal, Hindistan, Jamaika, Kazakistan, Almanya, Hırvatistan, Kolombiya, Vietnam, Kore ve Finlandiya temsilcilerinin de yaptıkları konuşmalarla destek verdiği önergenin, komite üyesi ülkelerin tümünün oyuyla kabul edildiği bilgisine yer verildi.

"Destek veren herkese teşekkür ediyorum"

Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, her zaman Selçuk'un, inanç turizminin en önemli merkezlerinden biri olduğunu söylediklerini anımsatarak, Meryem Ana Evi hakkında alınan kararın da bu düşüncenin, dünya tarafından kabul gördüğünün işareti olduğunu ifade etti.

Selçuk'un Hristiyan alemi için Ortodoks ve Katolik ayrımı yapmaksızın Kudüs'ten sonra en önemli merkezi olduğunu, yine İslam kültüründe özel bir yere sahip olduğunu belirten Bakıcı, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla kültür değerlerin dışında bu topraklar 'inanç turizmi'nde en önemli merkezlerinden bir tanesi olmaya aday. Dünyada ilk kez Selçuk'un 4 bileşenle UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesine adını yazdırmış olmasının büyük gurur ve onurunu yaşıyorum. Bu kapsamda Selçuk'u çok güzel ifadelerle anlatan ve destekleyen tüm ülke delegasyonlarına ilçe halkım adına bir kez daha teşekkür ediyorum. 1994 yılından bu yana verilen bu mücadele geçmişten bugüne hepimizin mücadelesidir. Bu yolda bizlere destek veren ve yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-ulkeleri-meryem-ana-evi-icin-birlesti_132616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!