Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Dünyanın En Çevreci Milleti Olduğumuzu Herkese İspat Edeceğiz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, "Dünyanın en çevreci milleti olduğumuzu herkese hem yaptığımız eserlerle hem de fikriyatımızla ispat edeceğiz. 2023'e geldiğimizde bir litre su tabiata arıtılmadan bırakılmayacak. Katı atıkların hayata kazandırılması, tabiata tekrar dönmesi, ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili de sıfır atık politikamız var" dedi.

yapi.com.tr / AA
"Dünyanın En Çevreci Milleti Olduğumuzu Herkese İspat Edeceğiz"

İdris Güllüce, Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi'ni de ziyaret etti (Foto: Murat Demirci / AA)

Amasya'daki temasları kapsamında dün (9 Şubat Pazar), Ziyaret beldesinde sıvı atık ve arıtma tesisinin temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, çevre konusunda geçmişte olduğu gibi günümüzde de duyarlı olunması amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi. Güllüce, "Bugüne geldiğimizde tekrar o ruhumuzda olan, hayat tarzımızda olan, geçmişimizde olan, medeniyetimizde olan çevreyi ihyaya çalışacağız. Kendi malımız olan çevrecilik anlayışını tekrar ayağa kaldırıp sokak sokak, köy köy, fert fert, öğrenci öğrenci herkese anlatacağız. Dünyanın en çevreci milleti olduğumuzu herkese hem yaptığımız eserlerle hem de fikriyatımızla ispat edeceğiz" diye konuştu.

"Dünyanın en kaliteli inşaatlarını yapan birkaç ülkenin gerisindeyiz"

Teknik ve mühendislik konusunda Türkiye'nin dünyada iddialı ülkeler arasındaki yerini aldığını ifade eden Güllüce, şunları kaydetti:

"Nerelerden nerelere geldik. Ben bir inşaat mühendisiyim. Bir ilçenin su projesini yapamayacak kadar kötü dönemlerimiz oldu. Yetişmiş eleman yoktu. Şimdi ise hepsi bizim insanımız. Projeyi yapan Mehmet, onaylayan Hasan, yapacak olan Kemal. Artık kendi mühendislerimiz, kendi proje bürolarımız, kendi müşavirlik bürolarımız ve başka ülkelere müteahhitlik hizmeti veren iş adamlarımız var. İnşaat sektöründe dünya devletleri arasında iddialı bir konumdayız. Dünyanın en kaliteli inşaatlarını yapan birkaç ülkenin gerisindeyiz. Yani iki veya üç ülke biraz bizden önde. İnşaat sektöründe dünya devletlerinin önündeyiz. Bunlar, bizim göğsümüzü kabartan ve geleceğimizi daha çok umutlandıran şeyler. Türkiye'nin önü aydınlık, açık. Her şeyimizle iftihar edecek durumdayız. Bundan sonra da bilgimiz, hikmetimiz, mühendisliğimiz, müteahhitliğimiz, iş adamlığımız, uygarlığımız, çevreciliğimizle dünyayı inşallah titretiriz. Dünya insanlığına tarihte nasıl örnek olduysak, çevre noktasında, mühendislik noktasında da örnek oluruz".

Hedef, sıfır atık

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda ilerlediğinin altını çizen Güllüce, hedeflerden birisinin de kendi bakanlığını ilgilendiren 'Türkiye'de sıfır atık politikası' olduğunu belirterek, "Yani 2023'e geldiğimizde bir litre su tabiata arıtılmadan bırakılmayacak. Böyle bir hedef koymuşuz. Katı atıkların hayata kazandırılması, tabiata tekrar dönmesi, ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili de sıfır atık politikamız var. Biz bunu 2023'e kadar gerçekleştireceğimize, dünyada hem huzurlu kentlerin hem gönül denen şeyin birlikte yaşadığı, tekniğin sevgiyle, kardeşlikle insanlıkla birleştiği bir dünya düzeni kurabileceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-cevreci-milleti-oldugumuzu-herkese-ispat-edecegiz_116842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!