Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Kalabalık Ülkesi de 'Kentleşti'

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, tarihinde ilk kez kentli nüfusunun kırsal nüfusunu aştığını açıkladı. Ulusal İstatistik Bürosu, 1,3 milyar Çinlinin yüzde 51'inden fazlasının kentlerde yaşadığını duyurdu. Bu, geçen yıla göre kentli nüfusun yüzde 1'den fazla arttığını gösteriyor.

yapi.com.tr
Dünyanın En Kalabalık Ülkesi de 'Kentleşti'

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, tarihinde ilk kez kentli nüfusunun kırsal nüfusunu aştığını açıkladı. BBC Türkçe'nin haberine göre Ulusal İstatistik Bürosu, 1,3 milyar Çinlinin yüzde 51'inden fazlasının kentlerde yaşadığını duyurdu. Bu, geçen yıla göre kentli nüfusun yüzde 1'den fazla arttığını gösteriyor.

Çin tarih boyu bir tarım toplumu olmuştu. Ancak ekonomisinin hızla büyüdüğü son 30 yılda, ülke çok hızlı bir kente göç süreci yaşadı. Uzmanlar bu büyük değişimin hem toplum hem de çevre dokusu açısından büyük bir baskı unsuru yarattığını söylüyor. Çinli yetkililer bu dönüşümü sıkı şekilde denetim altında tutmaya çalışıyor. Bu nedenle tüm vatandaşların kentte mi köylerde mi yaşadığını kayıt ettirmesi gerekiyor; resmi işlemleri yaptırmadan köyden kente 'kaçak olarak' göçenler çoğu kez temel hizmetlerden yararlanamıyor.

İşgücüne etkileri izleniyor

Kentlerde yaşam maliyetinin daha yüksek olması, uzmanlara göre işçilerin de giderek daha fazla ücret talep etmesine yol açabilir. Guangdong Sosyal Bilimler Akademisi'nden Cheng Jiansan, Reuters'e "Bu tüm yatırımcılara bir sinyal. Çin'de ucuz işgücü bir daha dönmemek üzere tarihe gömülüyor". dedi.

Açıklanan rakamlara göre 2011 yılında Çin'in kırsal nüfusundan 14 milyon 600 bin kişi eksildi. Veriler, Çin nüfusunun hızla yaşlandığına da işaret ediyor. İşgücü havuzu daralırken, 65 yaş üzerindekiler 123 milyon kişilik bir kesim yaratıyor. Bu sayı neredeyse Japonya'nın toplan nüfusu kadar. Yedi milyar kişilik dünya nüfusunun yüzde 51'i de kentlerde yaşıyor.

BM verilerine göre, gelişmekte olan ülkelerde kırsal nüfus gelişmiş ekonomilerdekine göre daha büyük. Tek çocuk politikası uygulayan Çin'i nüfusuyla geride bırakmaya hazırlanan Hindistan'da ise halkın sadece yüzde 30'u kentlerde yaşıyor. Çin hükümetinin sıkı nüfus planlaması uygulamaları, nüfusun yıllık büyümesini yüzde 1'in altına düşürdü. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda eksiye düşmesi bekleniyor. Bu durum yeni işgücü girişini yavaşlattığından Çin medyasında, 1980 yılında başlanan nüfus planlama uygulamalarının gevşetilebileceği tahminleri yapılmakta. Mevcut uygulamalar, şehirde yaşayan çiftler için bir, kırsal kesimlerde yaşayanlar için ise iki çocuk sınırı getiriyor.

Çin, 1953 yılında ilk nüfus sayımını yaptığını nüfusu 594 milyondu.

ETİKETLER: kent dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-kalabalik-ulkesi-de-kentlesti_90446.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!