Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünyanın En Kötü Trafiğine Sahip Şehirler Açıklandı

Düşük trafik sıkışıklığı, iyi toplu taşıma seçenekleri ve yüksek yol kalitesiyle Düsseldorf, dünyanın araç kullanımında en iyi şehri seçilirken, Hindistan’ın Kalküta şehri ise en son sırada yer aldı.

yapi.com.tr
Dünyanın En Kötü Trafiğine Sahip Şehirler Açıklandı

Dünyanın en büyük online otomobil parçaları perakende şirketlerinden Alman kfzteile2’nin yaptığı uluslararası çapta bir araştırma dünyanın en iyi ve en kötü trafiğine sahip şehirlerini belirledi. Düşük trafik sıkışıklığı, iyi toplu taşıma seçenekleri ve yüksek yol kalitesiyle Düsseldorf, dünyanın en iyi şehri seçilirken, Hindistan’ın Kalküta şehri ise en son sırada yer aldı.

İstanbul en kötü trafiğe sahip 10 şehir arasında yer alırken, yolda öfke (trafik canavarı) puanlarında ise St Petersburg ve Bogota’nın ardından en kötü 3. ülke oldu. Yapılan araştırma özellikle yol kalitesinin araç ömrü üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu, trafik sıkışıklığının olduğu şehirlerde fren disklerinin, yüksek hava kirliliğinin olduğu şehirlerde ise hava filtrelerinin sık sık değiştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

500 şehir incelendi

Hürriyet'in haberine göre; araştırma, ortalama araç yaşı, trafik sıkışıklığı oranları, toplu taşıma seçenekleri, ortalama park ücreti, ortalama yakıt maliyeti, ortalama hız, hava kirliliği seviyeleri, kazalar ve ölümler, yol kalitesi ve yoldaki öfke yüzdesi gibi kriterler dikkate alınarak gerçekleştirilmiş. Bazı şehirlerde geçici çalışmalardan dolayı trafik sıkışıklığı dikkate alınmazken, 100 ilden oluşan listeyi belirlemek için en çok kayıtlı araç sayısı ve mevcut trafik verilerine sahip ilk 500 şehir incelenmiş. Sonuçlar, dünyanın dört bir yanındaki sürüş kalitesinin genel bir görüntüsünü vermeyi amaçlayan en iyi ve en kötü trafiğe sahip şehirleri gösteriyor.

İyiler Avrupa'da

Araştırmanın sonuçları, ilk 20 en iyi sürüş kentinin yarısından fazlasının Avrupa’da, diğerlerinin Kuzey Amerika, Avustralya, Asya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunduğunu gösteriyor. Ölçeğin diğer ucunda, sürüş için en kötü 20 şehir ise Hindistan, Güney Amerika, Doğu Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da hızlı gelişen fakat daha düşük gelirli şehirleri içeriyor. İyi toplu taşıma alternatifleri ve yol kalitesinin düşük olması, bu bölgelerde kötü sürüş deneyimlerine katkıda bulunan iki önemli faktör olarak dikkat çekiyor. ABD’deki pek çok şehir, sürüş için en iyi seçeneklerden biri olarak gösterilmekle birlikte, Miami, Los Angeles ve New York City ise en kötüler arasında yer alıyor..

ETİKETLER: trafik
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-kotu-trafigine-sahip-sehirler-aciklandi_161447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!