Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünyanın Parası Vergi Cenneti Adalara Akıyor

Dünyanın en büyük fonları, Büyük Britanya’ya bağlı Cayman Adaları, Britanya Virgin Adaları, Jersey ve Bermuda gibi “vergi cennetlerine” akıyor.

yapı.com.tr
Dünyanın Parası Vergi Cenneti Adalara Akıyor

“Finansal Gizlilik Endeksi” (FSI) 2015 verilerine göre tüm dünyada yaklaşık 21 ila 32 trilyon dolar arasındaki finansal varlık ya oldukça düşük vergi ödenen ya da hiç vergi ödenmeyen ülkelerde tutuluyor. Diğer bir değişle bu finansal varlıklar mevcut vergi sistemlerinin  dışına çıkartılarak alternatif vergi cennetlerine yönlendiriliyor. Milliyet'in haberine göre, her yıl 1 ila 1,6 trilyon doların ise yine bu vergi cennetleri üzerinden aklandığı tahmin ediliyor. Alternatif vergi cennetleri içerisinde Büyük Britanya’ya bağlı Cayman Adaları, Britanya Virgin Adaları, Jersey ve Bermuda gibi adalar öne çıkıyor.

Örneğin Cayman Adaları yaklaşık 1,4 trilyon dolar varlıkla dünyanın  altıncı büyük bankacılık merkezi durumunda. Adalardaki toplam 11 bin fon şirketin  toplamda 2,1 trilyon dolar hacminde net varlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.

Toplam yüz ölçümü 259 kilometre kare olan bu adalarda yaklaşık 200 banka ve 95 bin şirket kayıtlı. Cayman Adaları’nda yerleşik şirketlerden gelir  vergisi alınmazken, hükümetin ana gelir kalemini ise dolaylı vergiler oluşturuyor. Cayman Adaları finansal hesapların gizliliği konusunda dünyada  beşinci sırada yer alıyor. Diğer bir değişle diğer ülkelerin Cayman Adaları’ndaki  bankacılık işlemlerine ilişkin bilgileri edinmeleri kolay değil.

Yaklaşık 23 bin kişinin yaşadığı “Britanya Virgin Adaları”nda ise yasal düzenlemeler çerçevesinde kurumsal gelir vergisi ödenmezken sadece kağıt  üzerinde kurulan şirketler üzerinden işlem yapmak mümkün. Uluslararası  yatırımcılar “paravan şirketler” üzerinden varlıklarını bu adalara rahatlıkla  aktarabiliyor.

Virgin adaları transit

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) 2013 verilerine göre Britanya Virgin Adaları en çok doğrudan yatırımın (FDI) yapıldığı 4. aynı zamanda en çok doğrudan yatırım yapan 6. ülke durumunda. Bu da yaklaşık 153 kilometrekare yüz ölçümü olan adaların para akışında “transit ülke” durumunda  olduğunu gösteriyor.

Jersey adası ise İngiltere’nin başkenti Londra’nın yaklaşık 135 kilometre güneyinde yer alıyor. Yaklaşık 100 bin nüfuslu Jersey, özellikle İngiltere’de yerleşik şirketlerin fonlarını aktardığı en önemli vergi  cennetlerinden birisi olarak biliniyor. Jersey’de bireysel gelir vergisi yaklaşık yüzde 20 seviyesinde olmasına rağmen, şirketler için kurumsal gelir vergisi yüzde sıfır. Finansal hizmet sağlayan şirketler için ise vergi oranı sadece 10 seviyesinde. Her ne kadar son dönemde Jersey üzerinde Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) Ortak Raporlama Standardı’nı (CRS) uygulanması konusunda baskı artmış olsa da, ada halen bankacılık bilgilerinin gizliliği  konusunda dünyada 16. sırada yer alıyor.

Yaklaşık 53,2 kilometrekare alana sahip 65 bin nüfuslu Bermuda adasında ise kurumsal gelir vergisi, sermaye kazanç vergisi, alım satım vergisi,  katma değer vergisi ve sermaye transfer vergisi uygulanmıyor. Adada sadece  çalışanlardan vergi alınıyor. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian, ocak ayında Google’ın Bermuda’da üzerinden yaklaşık 30 milyar sterlin kar elde ettiğini öne sürmüştü. Yine aynı haberde İngiltere’de iktidarda olan Muhafazakar Parti üyelerinin Bermuda’nın AB’nin “kara listesinden” çıkarılması için lobi yaptığını iddia edilmişti.

"Yasa dışı değil ama adaletsiz"

Merkezi Zürih'te bulunan hukuk şirketi Anaford’un Danışmanı Peter Cotorceanu, “Cayman gibi bazı  adalarda vergi yönetmeliklerine göre gelir vergisi ödenmesi gerekmiyor” dedi. Cotorceanu, “Politikacılar vergi cennetlerinden hoşlanmadıklarını söylese de aslında İngiltere gibi ülkeler vergi cennetlerinden faydalanıyor. Örneğin Cayman adası yurt dışı yatırım fonları açısından son derece önemli bir yer. Çünkü fon şirketleri bu adada yatırımları için vergi ödemiyor” şeklinde  konuştu.

İngiltere’de yerleşik çok sayıda finans şirketinin bu adalarda karmaşık şirket yapıları kurduğunu belirten Cotorceanu, “Hatta İngiltere’nin  emeklilik fonları bile Cayman adasına yatırım yapıyor” dedi.

Merkezi Londra'da bulunan uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın Uluslararası İlişkiler Direktörü Katy Wright ise, “Farklı yasal sistemlerinden dolayı bu adalar vergi cennetleri olarak adlandırılıyor. Finansal düzenlemeler varlıklı insanların paralarını paravan şirketler kurarak bu adalara aktarmasına  izin veriyor” dedi.

Vergi cenneti adalarda kurulan “paravan şirketlerin” asıl sahiplerinin bile bilinmediğini belirten Wright, “Bu uygulamalar aslında yasa dışı değil. Sadece adaletsiz. Bu şekilde zenginler vergi ödemekten kaçınabilirken, fakirler vergi ödemek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-parasi-vergi-cenneti-adalara-akiyor_143989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!