Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Dünyaya Armağanlar Projesi”

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) başlattığı “Dünyaya Armağanlar Projesi” kapsamında Türkiye'de de yer alan 9 noktada hazırlıklar sürüyor.

Hürriyet
“Dünyaya Armağanlar Projesi”

b>Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) başlattığı “Dünyaya Armağanlar Projesi” kapsamında Türkiye'de de yer alan 9 noktada hazırlıklar sürüyor.

WWF Türkiye “Dünya'ya Armağanlar Projesi” Koordinatörü Yıldıray Lise, Türkiye'nin 2005'e kadar koruma altına almayı taahhüt ettiği 9 noktadaki çalışmaların yaz aylarından itibaren hızlandığını söyledi.


“Yaşayan Gezegen” sloganlı bu kampanyada hükümetler, iş dünyası, sivil toplum örgütleri gibi toplumun çeşitli kesimlerinin doğa korumaya davet edildiğini anlatan Lise, “Bu çerçevede kimi hükümetler 'yeni korunan alanlar' ilan ediyor, kimi özel sektör kuruluşları, faaliyetlerini, çevre koruma ilkeleri doğrultusunda iyileştiriyor, ya da doğa koruma projelerini destekliyor. WWF ise, hükümetlerin ve özel sektör kuruluşlarının doğa korumaya yönelik bu katkılarını (Dünya'ya Armağanlar) olarak sunuyor” dedi.

TÜRKİYE'DEKİ 9 NOKTA

Yıldıray Lise, proje çerçevesinde Türkiye'nin, Küre Dağları-Kastamonu, İstanbul Ormanları, İbradı, Akseki Ormanları- Antalya, Amanos Dağları-Hatay, Karçal Dağları-Artvin, Datça Yarımadası ve Marmaris-Bozburun, Fırtına Vadisi-Rize, Babadağ-Fethiye, Yenice Ormanları-Karabük'te çalışmaların sürdüğünü bildirdi.


Çevre ve Orman Bakanlığı'nın da söz konusu yerlerde çalışma yaptığını kaydeden Lise, şöyle konuştu:

“Avrupa Ormanları'nın Sıcak Noktaları'ndan 9'una sahip Türkiye, projeye katkı koyuyor. WWF Türkiye, projeyle, 9 alanın koruma statüsüne kavuşturulması için gerekli çalışmaların, katılımcı bir anlayışla gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Bu çerçevede Küre Dağları, 'Milli Park' ilan edildi. WWF Türkiye, Küre Dağları'nda ülkemiz için örnek bir koruma alanı oluşturmak amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı ile birlikte proje geliştirdi. Temmuz ayından itibaren yerel halka eğitim çalışması verilerek koruma bilincinin geliştirilmesi sağlanmaya çalışılıyor.”

Lise, Artvin'deki Karçal Dağları'nda da bir başka koruma alanının yer aldığını kaydetti.

Yıldıray Lise, “Yerel halk eğitim çalışmalarına beklenilenin üzerinde ilgi gösterdi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyaya-armaganlar-projesi_17857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!