Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Dünyaya Tiyatroyla, Eve Metroyla Gidilecek Bir İstanbul…”

AK Parti İl Başkanlığı’nın ‘Hizmet Yerinde Görülür. Gidelim Görelim’ konulu toplantı, yüzde 80’i tamamlanan Sütlüce Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

ibb.gov.tr
“Dünyaya Tiyatroyla, Eve Metroyla Gidilecek Bir İstanbul…”

K Parti İl Başkanlığı’nın ‘Hizmet Yerinde Görülür. Gidelim Görelim’ konulu toplantı, yüzde 80’i tamamlanan Sütlüce Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Adnan Şenses, Mustafa Sağyaşar, Sinan Çetin, Yonca Evcimik, Şahin Özer, Uğur Işılak gibi çok sayıda ünlü simanın yer aldığı programda Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Başkan Topbaş’ın Kültür Danışmanı Prof. Dr. İskender Pala ve Sanat Danışmanı Kenan Işık da yer aldı.

Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe ve beldelerde yaptığı kültür ve sanat yatırımları ile düzenlenen etkinlikleri anlatan Başkan Kadir Topbaş, Bakırköy’den Kartal’a, Ümraniye’de Tuzla kadar 17 kültür merkezi inşa ettiklerini, İstanbul’a 2 yeni tiyatro sahnesi kazandırdıklarını, koltuk sayısını 3 bin 100’e çıkartarak ikiye katladıklarını belirterek, kongre turizminde 1998 yılında 49. sırada yer alan İstanbul’un 2006 yılında 17. sıraya yükseldiğini söyledi.

Tabiat ile sanatın buluştuğu, uygarlıkların ahengi olan İstanbul’un güzelliklerini ortaya çıkarmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkentliğine aralıksız hazırlandığına dikkat çekerek, “Sadece fen ve imarda değil, kültür ve sanat başta olmak üzere her alanda yeni adımlar atıyoruz, yeni aktiviteler ortaya koyuyoruz. Kültürümüzü ne kadar zinde tutarsak, diğer kültürler üzerinde etkimiz de o kadar fazla olur. Kültür başkentliği sadece kağıt üzerinde bir vesika değil, bir yaşam tarzı. Kendi gelenek ve göreneklerimizi göz ardı etmeksizin kültür ve sanatımızı geliştirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

“İş yaptığımız için taşlanıyoruz…”

“Maalesef üzülerek burada ifade etmek istiyorum ki, bazı kesimlerce hep taşlanılıyoruz” diyen Kadir Topbaş, “Geçmişte olduğu gibi hiçbir iş yapmasaydık, zaten böyle bir durumda olmayacaktık. Deniliyor ki; ‘Bunlar sanattan anlamazlar, biz biliriz’. Bunu diyen bazı zümreler var. Ama biz iş yapmaya devam ediyoruz. Konuşmayı ve yürümeyi öğrendiğim bu şehirde söylenen bu sözleri yadırgadığımı ifade etmek istiyorum. Yeniliğe bu kadar açık ve başka kültürlere hoşgörüyle insanlarımız var. Onun için ben bu tip eleştirileri kabul etmiyorum. Biz hem geleneksel, bizden olan kültür ve sanata sahip çıkmak, hem de çağdaş kültür ve sanatı yakın takip etmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz” şeklinde konuştu.

4 yıl içersinde İstanbul’a 16 milyon YTL’lik yatırım yaptıklarının ve bu yıl sonunda yatırım miktarının 22 milyon YTL’ye ulaşacağının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir zamanlar personeline maaş ödeyemeyen Büyükşehir’in kaynaklar eskiye göre çok azalmasına rağmen şimdi bu denli yatırım yapabildiğini söyledi. Kültür ve sanatla uğraşan insanlar ile İstanbulluların desteğiyle çok daha fazlasını başaracaklarına inandıklarını kaydeden Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İstanbul kültür-sanat, finans, fuarcılık ve mode merkezi olma yolunda…”

“İstanbul’da büyük kongreler yapılıyor, kongrelerde birinci lige çıktık. Birçok uluslararası spor aktivitesine de ev sahipliği yapıyoruz. 150 milyar dolarlık uluslararası kongre turizminden aldığımız yüzde 3’lük payı çok daha fazla arttırmak için mücadele ediyoruz. 1998’lerde kongre turizmi açısından 49 sırada olan İstanbul, 2006 yılında 17. sıraya yükseldi. Bu büyük bir başarı, kendiliğinden olmadı. İstanbul artık bir sanayi kenti olmak yerine, kültür, sanat, fuar, kongre, moda ve finans merkezi olma yolunda ilerliyor. Hedefimiz kongre turizmi açısında Avrupa’da ilk 5’e dünyada ilk 10’a girmek. 2008’de İstanbul’da 43 kongre yapılması planlanıyor. Böylece kongre turizminde birinci ligde oluyoruz. Bu çok önemli. Daha nitelikli bir işgücü, dünyayı etkileyen bir şehir. İşte biz bunu yapıyoruz. 2012 Dünya Atletizm Şampiyonası da Türkiye’de düzenlenecek ve en önemli ayağı İstanbul’da. Hedefimiz 2020 olimpiyatlarını İstanbul’a almak. Bunun için de şehrin kimliğine kalıcı kültürel katkılar sağlayacak birçok gelişmeler için adımlar atıyoruz. Yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör olarak 2010 için belirlenen hedefleri tutturtmak için çalışmalarımız aralıksız sürüyor.”

Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ‘Merkez Bankası İstanbul’a gidemez’ tanımlamasını doğru bulmadığını da belirten Kadir Topbaş, “Çünkü geçmiş yüzyılların mantalitesinde devlet yönetim merkezlerinde her şey toplanırdı. Bu çok gerilerde kaldı. Batılarda birçok şehre farklı farklı fonksiyonlar veriliyor ve o bölgenin kalkınmasına böylece katkı yapılıyor. Şunu da sormak lazım Sayın Baykal’a; Büyük hissedarı olduğunuz İş Bankası’nın genel merkezini 8 yıl önce neden İstanbul’a getirdiniz. Demek ki İstanbul bir finans merkezi olarak önemli bir nokta” dedi.

Avrupa ile yüzyıllardır kültür ve sanat alanında kuvvetli bağlara sahip olan İstanbul’un kültürler arası işbirliği ve diyalog aracı olma özelliğini sürdürdüğünü dile getiren Başkan Topbaş, kültür başkenti olmanın İstanbul’un tanıtımında ve marka haline gelmesinde çok önemli bir adım olduğuna dikkat çekti. Yurtdışı seyahatlerinde kendisine Türkiye’nin ciddi bir kabuk değiştirdiğinden ve İstanbul’un gelecekte dünyanın yönetim merkezi olacağından bahsedildiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Değişik ülkelerde İstanbul Kültür Günleri düzenliyoruz ve dünyanın çeşitli şehirlerinde turizm fuarlarına katılarak İstanbul’u tanıtıyoruz. Çok iş yapıyoruz, anlatmaya fırsatımız olmuyor. İş yapmaktan gerçekten anlatmaya fırsat bulamıyoruz. Yapamadığımız hiçbir şeyi söylemedik, söylediğimiz her şeyi de yaptık, bizim farkımız bu. İstanbullular bizi takip ediyor. Sözümüzün arkasında durmazsak seçimlerde gerekeni yaparlar. Dünyaya tiyatroyla, eve metroyla gidilecek bir kent oluşturuyoruz” diye konuştu.

Sinan Çetin; “Şu anda Türkiye’de sessiz bir devrim gerçekleşiyor…”

“Ben AK Parti’ye oy verdiğimi açıkladığımda birçok arkadaşım beni çok ayıplamıştı” diyen Yapımcı ve Yönetmen Sinan Çetin ise şöyle konuştu; “Bizim yaşadığımız ortamlarda AK Partili olmak kolay değil. Sosyetik insanlar. Ben AKP'yi neden bütün kalbimle desteklediğimi söylemek istiyorum. Çünkü şu anda Türkiye’de sessiz bir devrim gerçekleştiriyor. Bu ülkede nedense hiçbir şey yapmazsanız bir problem yok, ama bir şey yaparsanız cezalandırılırsınız. Çok ciddi ağır cezalara maruz kalırsınız. Ankara’daydım şahane bir TRT Genel Müdürü var Gerçek bir işadamı gibi TRT’yi 8 bin kişiden kurtarmaya çalışıyor. 360 kişinin çalıştığı Show TV ile yarışamayan bir hantal devlet kuruluşunu düzenlemeye çalışıyor. TRT’deki bu durum Türkiye’deki bütün kurumlarda aynen geçerli. Çok hantal, kocaman, büyük, ağır, hareket edemeyen bir bürokrasimiz var. AKP bu bürokrasiye rağmen çalışıyor.”

Türkiye’de seçilmişlerin ve atanmışlardan oluşan iki ayrı iktidar bulunduğunu söyleyen Sinan Çetin, “Atanmışlar her bir şeyleri engellerler. Seçilenler de bu atanmışlarla mücadele ederek iş yapmaya çalışırlar. Bu bürokrasi seçilenlere iş yaptırmaz, yapanları da ağır ceza mahkemelerinde falan yargılarlar. Benim gördüğüm; iş yapma, işler yaratma sloganıyla hareket eden AK Parti ciddi başarılara imza atıyor, görüyorum. Herkes de görüyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyaya-tiyatroyla-eve-metroyla-gidilecek-bir-istanbul_58899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!