Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünyayı Değiştiren Çanak Çömlekler Hala Mühürlü

Başbakan Erdoğan'ın 'Çanak çömlek yüzünden gecikti' dediği Marmaray'da asıl geciken kazılar. Dünya tarihini değiştiren buluntularsa risk altında.

yapi.com.tr
Dünyayı Değiştiren Çanak Çömlekler Hala Mühürlü

Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı’da 2004 yılında başlayan arkeolojik kazılar neolitik dönem bulgularıyla tüm dünyanın ilgisini çekti. Ancak İstanbul’un tarihini 8500 yıl geriye götüren arkeoloji kazıları “Bütçe bitti’’ denilerek durdurulmuştu. Ulaştırma Bakanlığı Devlet Limanları ve Hava Meydanları (DLH) tarafından maddi destekle sürdürülen Yenikapı kazılarından çıkan 40 bin eser depolara kapatılarak üzeri mühürlendi.

3 aydır tık yok

Radikal'in haberine göre, üzerinden tam 3 ay geçti. Kazı depolarındaki mühürler çözülmedi, işten çıkarılan arkeologlar geri dönmedi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığı’nda devam eden kazılar bir türlü başlamadı. Konservasyonu yapılması gereken ve özel ilaçlı sularda bekletilen gemi donanımları, makaralar, yelken pangaları, halatlar, deri sandaletler, taraklar, fildişi ve kemik neolitik dönem tarihi eserler depolarda öylece kaldı. Müze yetkilileri kazılara başlamak için DLH’nın bütçesini beklediklerini belirterek, kendilerinden istenen tüm bilgi ve belgeleri gönderdiklerini belirtiyor. DLH ise ek bütçe çıktığını ancak ihale şartnamesini tamamlayamadıklarını ve yakın zamanda kazılara başlayacaklarını belirtiyor.

3 aydır eserlerin ne durumda olduğu bilinmiyor. Kaybedilen zaman 29 Ekim’de bitecek olan proje süresine eklenecek mi, o da belli değil. En önemlisi bilimsel verilerin alınması için geçen sürenin nasıl telafi edileceği. Oysa eserlerin laboratuvar ortamında değerlendirilerek buluntuların arkeoloji bilimi açısından önemleri ve İstanbul tarihine kattığı değerin ortaya konması gerekiyor. DLH ile yapılan protokole göre kazı sonuçları tamamlanıncaya kadar ekonomik desteğin verileceği belirtilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyayi-degistiren-canak-comlekler-hala-muhurlu_108125.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!