Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyayı Dev Ağaçlar Kurtaracak

Özgürlük heykelini aşan boyları ve 1000 yıl yaşamalarıyla dünyanın en “güçlü” genetik özelliklerine sahip olan Redwood ve Sekoya ağaçları geleceğin dünyasını kurtarmada yardımcı olacak.

yapi.com.tr
Dünyayı Dev Ağaçlar Kurtaracak

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, özgürlük heykelini aşan boyları ve 1000 yıl yaşamalarıyla dünyanın en “güçlü” genetik özelliklerine sahip olan Redwood ve Sekoya ağaçları geleceğin dünyasını kurtarmada yardımcı olacak.

Redwood ve Sekoya ağaçları, gökdelen uzunluğundaki boyları ve 1000 yıl kadar yaşayabilmeleriyle diğer ağaçlardan ayrılıyor. Bu üstün genetik özellikler, dünyanın “nem ve oksijen dengesini” sağlamada bu ağaçlara ayrı bir önem kazandırıyor. Redwood ve Sekoya ağaçlarının dünyanın geleceğinde büyük rol oynayacağını düşünen AATA (Archangel Ancient Tree Archive - Eski Ağaç Arşivi) gönüllüleri, dev ağaçların yok olmaması için önemli bir çalışmaya imza attılar: “Genetik Arşiv ve Klonlama!” Doğaseverler bu tür bir çalışmanın aciliyetine inanıyorlar çünkü onlara göre iklim değişikliği nedeniyle dünyanın gelecekte daha çok “dev ağaca” ihtiyacı olacak.

Sekoya ve Redwood ağaçlarının hikâyesi ise oldukça trajik: Çevrebilimcilere göre bu ağaçlar o kadar güçlü ve o kadar dayanıklılar ki, bu özelliklerin “doğal seleksiyonda” onlara ayrıcalık tanıması ve diğer ağaçlara göre üstünlük sağlamaları beklenirken, tam tersi olmuş. Çünkü insanlar, tam da bu üstün özellikleri nedeniyle önce bu ağaçları değerli bulup, onları kesmeye başlamışlar. Bu da doğal seleksiyonun tersine işlemesine neden olarak, güçlülerin yok olmasına, zayıfların yaşamasına neden olmuş. Uzmanlara göre ise kirlenmekte olan dünyanın her şeyden çok bu “dev ağaç” türlerine ihtiyacı var. Dolayısıyla uzun vadedeki amaç, insan eliyle bu ağaçların çoğalmasına ve yayılmasına katkıda bulunmak. AATA kuruluşu bu amaçla ağaçların genetik kütüphanesini çıkartma ve çok önceden kesilmiş ağaçların ağaç kalıntılarından sağlam filizler elde etme gibi girişimlere başlamış durumda. Üstelik ağacı geleneksel olarak yaşadığı bölgelerin de dışına yaymak amacıyla 9 ayrı bölgede (Almanya, İrlanda, Galler, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya ve Amerika) dikim çalışmalarına girişildi.Konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu bilgilere yer verildi: “Bu ağaçları dünyanın farklı farklı bölgelerine yerleştirmek iklim değişikliği konusunda gelecekte karşılaşılabilecek olan sorunları aşmada önemli rol oynayacak.  Seçilen bölgeler, ağaçların çok uzun süre yaşamasını sağlayacak ideal iklim tipine sahip bölgeler oldu.” Proje başarılı olursa, dünya gelecekte dev ağaçların olacak gibi görünüyor!

ETİKETLER: dev ağaç
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyayi-dev-agaclar-kurtaracak_116501.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!