Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Duraktan Bağımsız Çalışan 10 Bin Taksi, Trafiği Tıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan "Korsan Taşımacılık Raporu"na göre, korsan taksiciliği önlemek ve caydırıcı olmak için yasal düzenleme yapmak gerekiyor. Rapora göre, ticarî taksilerin yüzde 60'ının bağlı oldukları bir durak bulunmuyor. 10 bin taksi, sürekli trafikte dolaştığı için yoğunluğa sebep oluyor.

Zaman Gazetesi
Duraktan Bağımsız Çalışan 10 Bin Taksi, Trafiği Tıkıyor

Korsan taksilerin sayısı her geçen gün artıyor. Korsan taksideki önü alınamaz artış, ticari taksi plaka değerlerini yarı yarıya düşürdü. Yatırım aracı olarak kullanılan ticari taksi plakaları 2009'un ilk 6 ayında 600 bin TL'den 400 bin TL'ye kadar geriledi. Taksi kira bedeli, her isteyen korsan taksicilik yapabilince 3-4 bin TL'lerden 2 bin TL'nin altına indi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Korsan Taşımacılığın Mevcut Durumu Değerlendirmeler ve Çözüm Önerileri' adlı rapor İstanbul'daki korsan taksiciliğin geldiği noktaları gözler önüne seriyor.

Rapora göre İstanbul'da 18 bin 186 taksi ve taksi dolmuş bulunuyor ve taksilerin yüzde 40'ı bir durağa bağlı çalışırken, yüzde 60'ının bir durağı yok. İstanbul genelinde hizmet veren 10 bin taksi her gün bir durağa bağlı olmaksızın kent içinde sürekli dolaşarak trafik içinde yolcu arıyor. Raporda yasal ve fiziksel yetersizliklerin yanı sıra etkin denetim yapılmamasından dolayı korsan taşımacılığın İstanbul'da ciddi artış gösterdiği belirtildi. Raporda korsan taksiciliğin önüne geçilmesi için yapılacak ilk çözümün gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine değinildi. İstanbul'da 19 bine yakın taksi bulunurken en yüksek taksi sayısı 480 araçla Atatürk Havalimanı'nda bulunuyor. Kentte 30–35 bin taksi sürücüsü bulunuyor. Rakamları tam olarak belirlenememesine rağmen kentte yaklaşık 30 bin korsan taksi bulunduğu kaydediliyor.

Raporda korsan taşımacılığın kent genelinde başta "Rent A Car" adıyla yapıldığı belirtilirken diğer uygulamalar da şöyle sıralanıyor: "Bazı özel bankaların müşterilerin talebi üzerine ticari taksilerden daha ucuza müşteri taşıması, hayvan sahiplerine yönelik sunulan 'pet-nakil' araçları, ticari olarak tescil edilen minibüslerin özel amaçlı kullanılması, minibüslerin kendilerine tahsil edilen hattın dışında taşımacılık yapması."

Rapor, korsanla mücadelede karşılaşılan zorlukların başında konuyla ilgili net bir kanunun olmaması, yaptırımların yetersiz kalması, ilgili birimlerin koordinasyonsuzluğu ve denetim ekiplerinin sayısının yetersizliğine dikkat çekiyor. Korsan taşımacılık yapan şahısların fiyat tarifesinin normal taksilerden ucuz olması gibi nedenler korsan taşımacılıkla mücadeleyi zorlaştırıyor. Raporun çözüm önerileri kısmında yürürlükten kaldırılan Rent A Car yasasının korsan taşımacılığı engelleyecek şekilde revize edilerek yeniden yürürlüğe girmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Rent A Car işletmeciliği yapılabilmesi için belediyelerden izin alınması zorunluluğu getirilmesi gerektiği belirtilen raporda şu önerilere yer veriliyor:

"Korsan taşımacılık yapan minibüs, otobüs ve otomobil sahiplerine yüklü para cezaları kesilmeli. Aynı suçu tekrarlayan yolcu ve araç şoförü 3 aydan 12 aya kadar hapis cezasına çarptırılmalı. Bankaların müşteri memnuniyeti için yaptığı taşımacılığa izin verilmemeli. Rent A Car adı altında korsan taşımacılık yapan işyerleri kapatılarak bir daha işyeri açma izni verilmemeli. İlgili birimler koordineli çalışmalı, korsan denetimi yapacak görevlilerin sayısı artırılmalı."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/duraktan-bagimsiz-calisan-10-bin-taksi-trafigi-tikiyor_75117.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!