Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Durdurma Kararına Rağmen Tünel İnşaatı Başladı

Maçka Parkı’ndan geçen tünel projesinin bir çıkışı da kentsel park niteliğindeki Ortaköy Vadisi’ne çıkıyor. İnşaat çoktan başlamış.

yapi.com.tr
Durdurma Kararına Rağmen Tünel İnşaatı Başladı

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Maçka Parkı’nı tehdit eden İBB’nin tünel projesinin, bir çıkışı da kentsel park Ortaköy Vadisi’ne yapılıyor. Vadide, tünel ve kavşak inşaatına aylar önce başlandığı ortaya çıktı. Proje 2010 yılında vadiden geçtiği için iptal edilmişti. CHP’li Meclis üyesi Cevdet Bayram, mahkeme kararına rağmen devam eden çalışmaların durdurulması istemiyle Koruma Kurulu’na itiraz etti.

İBB tünelde ısrarcı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fulya - Levazım karayolu tünel ve kavşak projelerini ilk olarak 1 Şubat 2007’de ihaleye açtı. Beşiktaş Belediyesi Başkanlığı, 2009’da, tünel Ortaköy Vadisi’nden geçtiği için iptal davası açtı. Belediyenin dilekçesinde, projenin, “sit alanı ve kentsel park alanını” ortadan kaldıracağına dikkat çekildi. İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, bilirkişi, yeşil alanda azalmaya neden olacağı için tünel ve kavşak projelerinin vadiden geçmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Mahkeme, projenin ihale ve imar planlarını 2012 yılında iptal etti. İBB karara itiraz etti. Dosya Danıştay’a gitti.

Beşiktaş Belediyesi Başkanı Murat Hazinedar, davaya bakan Danıştay 13. Daire’ye yazı yazarak “belediye menfeaatleri” doğrultusunda davadan feragat ettiğini belirtti. Ancak, 13. Daire, yerel mahkemenin iptal kararını, 28 Haziran 2016’da onadı. İBB ise 2016 yılının Mayıs ayında Dolmabahçe-Levazım-Baytalimanı- Ayazağa Tünelleri Projesi’nin imar planlarını yeniden hazırladı. Planlar CHP’li Meclis üyelerinin “ret” oyuna karşın kabul edildi. Yeni planda, Fulya girişi, Maçka Parkı’na alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/durdurma-kararina-ragmen-tunel-insaati-basladi_155631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!