Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Durdurun Katliamı!

Tarihî mekânlarda verilen pop ve rock konserlerinin tarihî eserlerin dokusuna zarar verdiği ve zamanından önce tahrip olmasına yol açtığı bildirild

Türkiye
Durdurun Katliamı!

b>Tarihî mekânlarda verilen pop ve rock konserlerinin tarihî eserlerin dokusuna zarar verdiği ve zamanından önce tahrip olmasına yol açtığı bildirildi. Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serra Durugönül yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki tarihi ve turistik mekânlarda, ülkenin tanıtımı amacıyla konserler verildiğini belirtti.

“Mozaiklere basıyorlar”
Durugönül, şunları söyledi: “Tarihî yapılar sağlam görünmelerine rağmen, her geçen yıl yıpranıyor. Özellikle pop ve rock konserleri, kalıntıların yapısını zayıflatan etkenlerin başında yer alıyor. Dinleyiciler kalıntıların üzerine oturabiliyorlar, dans ederken alkolün etkisiyle mozaiklere basabiliyor. Binlerce insanın aynı anda tarihî alanda dans etmesi, tahribatı artırıyor, eserlere zarar veriyor.

“Kızkalesi çöktü”
Örneğin Erdemli’deki Kızkalesi... Yakın zamanda kalenin kuzeybatısında bulunan kule aniden çöktü. Kalede meydana gelen bu olay, tarihî yapıların aslında göründüğü kadar sağlam olmayabileceğini de ortaya koydu. Bütün tarihi yerlerde bu tehlike var” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/durdurun-katliami_11706.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!