Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Durmak Yok, Metrobüse Topbaş Zammına Devam!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri mahkemenin ulaşım zamları konusunda yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen zam uygulamasını sürdüreceklerini açıkladı. Halkevleri ve TÜKODER’in açmış oldukları dava uyarınca İstanbul 10. İdare Mahkemesi, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ulaşım zammı kararı için yürütmeyi durdurma

Bir Gün Gazetesi
Durmak Yok, Metrobüse Topbaş Zammına Devam!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri mahkemenin ulaşım zamları konusunda yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen zam uygulamasını sürdüreceklerini açıkladı. Halkevleri ve TÜKODER’in açmış oldukları dava uyarınca İstanbul 10. İdare Mahkemesi, bugün (17 Ocak 2010) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ulaşım zammı kararı için yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs ücretlerini artıran kararın yürütmesinin durdurulması üzerine Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) yeni bir karar alması gerektiğini, "Mahkeme kararı ‘idari işlem’ yerine geçmediğinden, UKOME’nin vereceği karara kadar mevcut uygulamanın devam edeceğini" bildirdi.

Hatların birleştiğine dikkat edilmemiş

Büyükşehir Belediyesinden, İstanbul 10. İdare Mahkemesinin kararına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, metrobüs hattının, 3 ayrı hattın birleştirilmesinden oluştuğunun dikkate alınmadığı savunularak, 42 kilometreyi bulan metrobüs hattının Avcılar-Topkapı, Topkapı-Zincirlikuyu ve Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme’den oluştuğu ve tamamında tek biletle yolculuk yapıldığı belirtildi.

Halen Boğaz geçişli olan 20 İETT hattında, 2 tam bilet karşılığı 3 lira, indirimli 1.70 lira ücret ödendiği vurgulanan açıklamada, metrobüs öncesinde Avcılar-Söğütlüçeşme yolculuk bedelinin 4,5 lira olduğu kaydedildi.
UKOME’nin, bu önemli hususları dikkate alarak metrobüs ücretini belirlediği, bunun bir zam kararı olarak değerlendirilmesinin doğru olmadığı savunulan açıklamada, şöyle denildi:

"İstanbul 10. İdare Mahkemesinin kararı üzerine UKOME’nin yeni bir karar alması gereği doğmuştur. Bu nedenle UKOME 30 gün içerisinde toplanarak, durdurma gerekçelerini dikkate alan yeni bir karar verecektir. Mahkeme kararı ‘idari işlem’ yerine geçmediğinden, UKOME’nin vereceği karara kadar mevcut uygulama devam edecektir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 10. İdare Mahkemesinin durdurma kararına karşı Bölge İdare Mahkemesine itiraz edecektir."

‘Zammı geri almayacağız’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs ücretlerini artıran kararın yürütmesinin durdurulmasına ilişkin karara itiraz edeceklerini belirterek, "Mevcut ücret tarifeleri devam edecek" dedi.

Saraçhane’deki Büyükşehir Belediye Sarayı’nda gazetecilere açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, idare mahkemesinin verdiği kararın gerekçesinde, "enflasyonun üzerinde bir zam yapıldığının" ifade edildiğini söyledi.

"Yapılan düzenlemenin asla bir zam olmadığını" ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs hattının uzunluğunun 42 kilometre olduğunu belirterek, eskiden bu mesafenin 3-4 biletle geçildiğini kaydetti.

Kendilerinin bu ücreti, 3-4 bilet yerine 2 lira yaptıklarını hatırlatan Topbaş, "Şu anda bile diğer otobüslerden, halk otobüslerinden köprü geçişlerinde 2 bilet alınmakta. İzmir ve Ankara’da çok daha kısa mesafeden bu bedel alınmakta. Burada yapılan uygulamanın bir zam olarak değerlendirilmemesi gerekir. Yargının vermiş olduğu bu karara itirazımızı yapacağız. Bu kararla ilgili bir ay içerisinde UKOME, toplantısını yapacak ve bununla ilgili bir değerlendirmeyi ortaya koyacak" diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/durmak-yok-metrobuse-topbas-zammina-devam_75830.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!