Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Metrobüste Paralı Geçiş Kalkıyor, Akbil veya İstanbulkart ile Seyahat Edilecek

Metrobüs zammının mahkemece iptalinin ardından yeni bir düzenlemeye gideceğini açıklayan Büyükşehir Belediyesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ismini 'bindiğin kadar öde' olarak açıkladığı sistem mart ayı sonunda uygulamaya geçecek. Yeni ücret sisteminde vatandaş gittiği durak sayısı kadar

Zaman Gazetesi
Metrobüste Paralı Geçiş Kalkıyor, Akbil veya İstanbulkart ile Seyahat Edilecek

Metrobüs hattında paralı geçişler kaldırılarak ulaşım akbil, İstanbulkart ya da tek geçişlik biletlerle sağlanabilecek. Metrobüs hattında uygulanacak yeni sistem ile ilgili Zaman'a açıklamalarda bulunan İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı şu bilgileri verdi:

"Metrobüs hattında herkesin akbil ve İstanbul kartı olmak zorunda olacak. Paralı geçişi kaldıracağız. Tekli veya beşli geçiş kartlarımız olacak. Vatandaş onu alıp o şekilde tek seferde onunla geçecek. Paralı geçiş ortadan kalkacak. Ya akbil ya İstanbulkart ya da bilet ile geçiş yapılacak, paralı geçiş olmayacak."

Büyükşehir'in kasım ayında uygulamaya başladığı ve vatandaşın büyük tepkisini çeken yüzde 33'lük metrobüs zammı mahkeme tarafından iptal edilmişti. Belediye metrobüs hattının köprüden geçmesi ve 42 kilometrelik uzun bir hat olması nedeniyle taşımacılık ücretinde düzenleme yapılması gerektiğini savunuyor. İETT, Büyükşehir ve Belbim AŞ mühendislerinin hazırladığı yeni ücret tarifesinde vatandaş gideceği durak kadar para ödeyecek. Sistemde ilk binişte 33 duraklık hatta tam bilet ücreti alınacak. Vatandaş indiği durakta bulunan ankesörlere akbil ya da İstanbulkartını okutarak ücret iadesini alabilecek. Bu nedenle İETT metrobüs hattındaki tüm duraklara onlarca ankesör cihazı yerleştirecek.

İstanbul'da Boğaz geçişini kullanan hatlarda iki bilet uygulaması yapıldığını, metrobüs hattında da yeni bir uygulamaya gitmek zorunda olduklarını belirten İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı 'bindiğin kadar öde' sistemiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"İki etaplı bir çalışma yürütüyoruz. İlki durak durak ücretlendirme. Bu sistemde her durak için bir ücret belirlenecek. Örneğin durak başına 10 kuruş diyeceğiz. İlk bindiğinizde 1 lira düşecek bir durak gittikten sonra indiğinizde akbil ya da İstanbul kartınızı ankesöre okuttuğunuzda 90 kuruşunuz tekrar eklenecek. İkinci sistemde beş ila sekiz duraklı mesafelerde ücretlendirme yapacağız. Bu sistemde örneğin 5 durağın ücreti 75 kuruş diyeceğiz. Vatandaşın akbilinden ilk binişte yine 1 lira düşecek. Beş durak sonra indiniz ve akbilinizi cihaza okuttuğunuzda size 25 kuruş iade edilecek."

Bindiğin kadar öde sisteminin yazılım-donanım ve uygulama olarak üç etaptan oluştuğunu aktaran Baraçlı çalışma ile ilgili son bir simülasyon çalışması yapıldığını kaydetti. Metrobüs sisteminin dünyanın birçok ülkesinde uygulandığını belirten Baraçlı "İstanbul'da uygulanan metrobüs sistemi hattın uzunluğu ve taşınan yolcu sayısı bakımından ilgi görüyor. Hattı incelemek için Hindistan, Kanada, Suudi Arabistan, Fransa, Rusya, İsrail ve Nijerya'dan heyetler geldi." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metrobuste-parali-gecis-kalkiyor-akbil-veya-istanbulkart-ile-seyahat-edilecek_77147.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!