Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Duvar İçine Sürmeli Kapı

Küçük metrekareli evindeki salon kapısı başına dert olunca, çözüm arayışına giren iki mühendis, sektöre duvarın içine doğru çalışan sürme kapıyı kazandırdı. İzmirli makine mühendisleri Hamdi Özkardeş ve Aşkın Ayçelep, kendi ihtiyaçları için dizayn ettikleri, duvarın içine doğru çalışan sürme kapı ile dünyaya açıldı.

Hürriyet Ege
Duvar İçine Sürmeli Kapı

Küçük metrekareli evindeki salon kapısı başına dert olunca, çözüm arayışına giren iki mühendis, sektöre duvarın içine doğru çalışan sürme kapıyı kazandırdı.

İzmirli makine mühendisleri Hamdi Özkardeş ve Aşkın Ayçelep, kendi ihtiyaçları için dizayn ettikleri, duvarın içine doğru çalışan sürme kapı ile dünyaya açıldı.

Sadece bir fikirle yola çıkan ikili, geliştirdikleri sistemle, bugün özellikle oteller, rezidanslar ve lüks konut projelerinden yoğun talep alıyor. 2005 yılında kurdukları Hamaş’ta “Master Slide” markasıyla piyasaya sundukları iş fikriyle sektöre inovatif bir yaklaşım getiren iki girişimci, tüm dünyada belirlediği etkin girişimcilere bugüne kadar 1 milyar dolarlık fon desteği sağlayan Endeavor Derneği tarafından da 2008 yılında Türkiye’nin en etkin dört girişimcisi arasında yer aldı.

Ustalar da şaşırdı

İki mühendis, küçük metrekareli evindeki salon kapısı başına dert olunca, sorunu ortadan kaldıracak bir yol arayışına giren Hamdi Özkardeş’in kullanılmadığı zamanlarda ortadan kaybolan, gerektiğinde ise yeniden ortaya çıkan bir kapı geliştirme fikriyle işe koyulmuş. Projesini çizdikleri “duvarın içine giren sürgülü kapı” fikrini tadilatı yapacak ustalara anlattıklarında, fikir, ustaların da ilgisini çekmiş. Tadilatı yapacak dekorasyon firması, “Tüm müşteriler aynı dertten yakınıyor, bu ürün piyasaya sunulsa çok tutar” deyince ikili, kendi işlerini kurmaya karar vermiş. İş fikrinin kendi ihtiyaçlarından ortaya çıktığını vurgulayan Hamdi Özkardeş, “Önemli olan çok basit ihtiyaçları doğru okuyabilmek, pazara artı değer katabilecek bir fikri hayata geçirmek. İnovasyon yaratmak için çok büyük buluşlar yapmanıza gerek yok” dedi.

Avantajları

? Kapılar, ihtiyaç yokken duvar içine gizleniyor, böylece şık bir görünüm sağlıyor.
? Kapı nedeniyle kaybedilen yaşam alanları geri kazanılıyor.
? Özellikle banyo, mutfak, kalorifer odası, ardiye ve kiler gibi yerlerde yer tasarrufu sağlanıyor.
? Eşyalarının yerleştirilmesinde kısıtlayıcı rol oynayan mevcut kapı sistemlerinin yarattığı sıkıntılar ortadan kalkıyor.
? Isı kayıpları önleniyor, hava akımı nedeniyle kapının çarpmasının önüne geçiliyor.
? Sürme kapılar açılıp kapatılırken ses çıkarmıyor.

Yeni Mekanizma

Geçen yıl özellikle kriz nedeniyle maliyetleri düşürmek için “Ekopan” adını verdikleri alçıpanlı bir mekanizma tasarlayıp üretimine geçtiklerini söyleyen Hamdi Özkardeş, standart alçıpanlı mekanizmaya göre yüzde 25 maliyet avantaj sağlayan Ekopan mekanizmanın yoğun ilgi gördüğünü belirtti. İlgili sistemi önümüzdeki dönemde daha da geliştirmek istediklerini belirten Özkardeş, “Planlarımız içinde, bu sistemi ‘duvar içine çalışan sürme pencereler’ ve ‘duvar içine çalışan cümle kapıları’ olarak geliştirmek ve müşterilerimizin hizmetine sunmak bulunuyor” dedi.

Giderek Büyüyor

“Bizler büyük sermaye sahibi olan insanlar değiliz, ancak fikir sahibi insanlarız. Kapalı mekanlarda büyük bir ihtiyacı, pazarda da önemli bir boşluğu gördük ve harekete geçtik” diyen Aşkın Ayçelep, “İki yılda aylık 3 bin adet mekanizma üretebilir duruma geldik. Bugün İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 20–30 kişiye istihdam sağlayan firmamız Hamaş, cirosunu 1 milyon 270 bin dolara çıkardı. Ancak bizim için ölçü her yıl kaç müşteriye ve projeye ulaştığımız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duvar-icine-surmeli-kapi_77878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!