Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Duvar Kalıntısından Saray Yapılacak

Konya'nın simgelerinden Alaaddin Tepesi'nde yer alan, temeli ve kerpiç duvarının bir bölümü ayakta kalan Selçuklu Sarayı, aslına uygun yeniden inşa

Hürriyetb>Konya'nın simgelerinden Alaaddin Tepesi'nde yer alan, temeli ve kerpiç duvarının bir bölümü ayakta kalan Selçuklu Sarayı, aslına uygun yeniden inşa edilecek.

Selçuklu Devleti'ne uzun yıllar başkentlik yapan Konya'nın kent merkezinde bulunan ve eski bir höyük olduğu tahmin edilen Alaaddin Tepesi, dönemin önemli mimari yapıları ve kalıntılarını barındırıyor. Çeşitli zamanlarda restore edilen ve halen kullanılmakta olan Selçuklu döneminin en gözde mimari yapıtlarından Alaaddin Camii'nin kuzeyindeki Selçuklu Sarayı'nın bir bölümü olan Alaaddin Köşkü'nün ağaç, taş ve çini gibi malzemeleri 1900'lü yıllarda bilinçsizce söküldü.

Günümüzde sadece kerpiçten yapılmış temeli ile bir duvarı ayakta kalan köşke ait canlı figürleriyle şekillenmiş çiniler, Konya Karatay Müzesi ve Berlin Müzesi'nde sergileniyor. Bir dönem köşkün duvarlarında asılı olan aslan heykelleri ise İstanbul'daki müzelerde bulunuyor.

Alaaddin Tepesi ile bütünleşmeyen, yakın tarihte 4 ayak üzerine yapılmış beton bir şemsiyeyle korunan saray kalıntısının, yeniden eski ihtişamına kavuşturulması için Konya Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu, Selçuklu Dönemi'ni tüm ihtişamıyla yansıtan, halen sadece bir temel ve duvar kalıntısı bulunan Alaaddin Köşkü'nün, orijinal görünümüne kavuşturulması için çalışma başlattıklarını söyledi.

ORİJİNAL PLANI UZUN SÜREN ARAŞTIRMALAR SONUNDA HAZIRLANDI

Ercan Uslu, 2 kattan oluşan ve eski tarihi evlere benzeyen yapısıyla Selçuklu saray mimarisinin özelliklerini barındıran köşkün yeniden yapılması için, imar planının uzun süren araştırmalar sonucunda hazırlandığını anlattı.

Plana son şeklin verilmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Uslu, “Köşk, halen bulunduğu yere inşa edilecek. Bu nedenle Anıtlar Yüksek Kurulu'nun projeyi onaylaması ve çalışmanın ortaklaşa yürütülmesi gerekiyor. Orijinal planı hazırlanan Alaaddin Köşkü'nün yapımına, Anıtlar Yüksek Kurulu'nun onayından sonra başlanacak. Bu projenin hayata geçirilmesiyle, yıllardır Konyalılar'ın hayalini kurduğu büyük bir düş gerçekleşmiş olacak.”

Uslu, Alaaddin Köşkü'nün yeniden ayağa kaldırılmasının Konya'nın sembollerinden biri olan ve çok sayıda turistin ziyaret ettiği tarihi Alaaddin Tepesi'ne çok farklı bir görünüm kazandıracağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duvar-kalintisindan-saray-yapilacak_20648.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!