Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Duvarlarınız Konuşsun

Polisan Yönetim Kurulu Üyesi ve Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Başkanı Ahmet Faik Bitlis, sektörün ağırlığının Türkiye’de dekoratif boya segmentinde olduğunu belirterek yeni binaların etkisinin sadece yüzde 15’ler düzeyinde olduğunu ifade etti. Yenilemenin sektörü sürüklediğini ifade eden Bitlis, bu yıl yüzde 10 civarı büyüme beklediklerini

Cumhuriyet Gazetesi
Duvarlarınız Konuşsun

Mevsimlere göre talebin ve hareketliliğin değiştiği boyada, nisan-mayıs aylarında sezon başlıyor. 20 civarında büyük ölçekli firmanın faaliyet gösterdiği boya sektöründe, küçüklerle beraber firma sayısı 600 civarında. Son dönemde, mobilya, perde ve aksesuvarların çok canlı renklere bürünmesi sonucu da duvar boyalarındaki tercihlerin açık renklere, beyaz ve tonlarına kaydığı belirtiliyor. Bu nedenle; sakin, elegan, yormayan en açık tonlardaki renklerin yıla damgasını vurması bekleniyor.

Polisan Yönetim Kurulu Üyesi ve Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Başkanı Ahmet Faik Bitlis, sektörün ağırlığının Türkiye’de dekoratif boya segmentinde olduğunu belirterek yeni binaların etkisinin sadece yüzde 15’ler düzeyinde olduğunu ifade etti. Yenilemenin sektörü sürüklediğini ifade eden Bitlis, bu yıl yüzde 10 civarı büyüme beklediklerini kaydetti. Bitlis, krizin yoğun hissedildiği dönemin, yağışlı kış aylarına denk gelmesini ‘sektör açısından büyük şans’ olarak değerlendirdi.

Tüketici tercihlerindeki değişim sayesinde özellikle su bazlı boyaların tüketiminde artış yaşanıyor. Özellikle AB’ye uyum süreci gözetildiğinde 2010 yılı itibarıyla solvent bazlı ürünlerin üretimindeki kısıtlamalarla tüketici ürünlerinin tamamen su bazlı ürünlere kayması bekleniyor. Türkiye’de yıllık kişi başı boya tüketimi 5.5 kilogram. Bu rakam sektörün de daha yolun başında olduğunu gösteriyor. Boya, gelişmiş ülkelerdekinden farklı olarak Türkiye’de bir dekorasyon unsuru ve yaşam alanlarını daha keyifli kılacak bir araç olarak henüz görülmüyor.

Moda ve trendler değişiyor

Sektör yetkilileri, giyimde olduğu kadar değilse de boyada, moda ve trendlerde de her yıl değişim yaşandığını ifade ediyor. Buna göre, mobilya, perde ve aksesuvarların canlı renklere bürünmesi duvar boyalarındaki tercihleri de etkiliyor. Bu nedenle, elegan, yormayan en açık tonlardaki renklerin yıla damgasını vurması bekleniyor.

Bu arada teknolojideki gelişmelerden yararlanarak üretilen yeni ürünler, tüketiciye sınırsız renk özgürlüğü ve farklı parlaklık alternatifleri sunuyor.

Boya seçiminde kadınların, temizlemesi kolay, silinebilen boyaları tercih ettiği belirtiliyor. Genelde su bazlı, mekânı ferah gösteren, yüzey hatalarını gizleyen ipeksi mat boyalar en çok tercih edilen ürünler arasında. Renk olarak da genel tercih, bejler, ketenler, somon ve su yeşili tonları üstüne yoğunlaşıyor.

Sıcak renkler enerji verir

Yapılan deneyler sıcak renklere bakanlarda tansiyon, nabız, terleme ve solunumda artış olduğunu soğuk renklere bakıldığında ise aksine tüm bu fizyolojik fonksiyonlarda azalma olduğunu gösteriyor. Sıcak renklerden kırmızı, adrenalin salgılanmasına teşvik ederek enerji veriyor, böylece uyanık olmayı sağlıyor.

Turuncu, uyarıcı, neşeyi teşvik edici özelliği ile sindirim sistemi ve metabolizmaya destek oluyor.

Sarı, güneşin sıcaklığını ve parıltısını bulunduğunuz ortama getirerek neşe veriyor. Pozitif bir hava yaratması nedeniyle sinirsel bozukluklara iyi gelerek ferahlık veriyor.

Soğuk renklerden yeşil, doğayla bütünleşmeyi sağlayarak dinlendirici ve rahatlatıcı bir etki yaratıyor. Böylece kalp ve göğüs sorunlarını a- zaltıyor.

Mavi, sakinleştirerek uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Mor, dinginleştirici ve huzur verici olması nedeniyle uykusuzluğa iyi geliyor. Her mevsim moda olmaktan ödün vermeyen beyaz ise ferahlatıcı ve ortamı aydınlatıcı özellik taşıyor.

Boya yapmanın püf noktaları

Pek çok kişi için evinin duvarlarını boyamak, yorucu olduğu kadar aynı zamanda keyifli bir uğraş. Eğer evinizin duvarlarını kendiniz boyayacaksanız, bazı püf noktaları göz önünde bulundurmanızda yarar var.

40 yıllık boya ustası Müslüm Topdemir, evinizi boyarken dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralıyor: “Boya yapılacak duvarın genişliği ile yüksekliğinin çarpımı duvarın alanını verir. Alınacak boya miktarı bu yöntemle belirlenmeli. Boyalar iyice karıştırılmalı. Boya, etikette belirtilen inceltme oranı kadar inceltilmeli. Çok sıcak veya çok soğuk, yağışlı veya rüzgârlı havada boya yapılmamalı. Uygulamadan önce duvardaki eski boya ve kâğıt kalıntıları temizlenmeli, zımpara yapılmalı... Duvarların kesişim alanlarına parmak rulo ya da küçük fırça ile kestirme yapılmalı. Bir önceki renk, uygulama yapılan renge yakınsa 2, farklıysa 3 kat boya yapılmalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/duvarlariniz-konussun_69529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!